Францускиот бренд за парфеми Perfumes du Château de Versailles создава парфеми во склад со архивите што се наоѓаат во дворецот Версај. Последната колекција е посветена на многубројните љубовници на кралот Луј XIV. Според идејата, секој мирис мора да носи мотиви според кои ќе се препознае точната личност.

Првиот мирис е посветен на Francoise d` Aubigny, последната сопруга на кралот и според многумина неговата најголема љубов. Таа била емотивна, сензуална и впечатлива, па според тоа нејзиниот мирис има ноти на шафран, јасмин, кожа и мошус.

1

Парфемот на втората муза, Anne de Rohan-Chabot,  не е толку свечен како првиот, но мирисите на мандарина, јаболко, роза, малина и мошус го прават шармантен, природен и нежен.

2

На слични мотиви се базира и третиот парфем од колекцијата посветен на Luise de la Valliere, романтичен мирис со ноти на рибизла, бел мошус и шафран.

3

Четвртиот парфем, инспириран од Françoise- Athènaïs de Montespan, е наменет за дами што не се плашат да бидат забележани, а се состои од мириси на роза, кардамон, бршлен и ѓурѓин.

4

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПрошетка по виножитото | Arthur Casas
Следна објаваCalzedonia | Костими за капење 2014
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ