Шармантни шик столици | Irina Neacsu

На познатиот париски саем за ентериер и декор Maison & Objet, романската дизајнерка Irina Neacsu ја лансираше најновата колекција столици, која означува потполно нов...

Пентхаус со неверојатна тераса

Извонредно добро испланиран и уреден, со елегантен дизајн и фасцинантна тераса од која застанува здивот – овој стан со површина од 87 м2 е...

Фотографии стари 125 години | Kodak No.1

Првата камера на Kodak, создадена од страна на George Eastman во 1888 година е најверојатно првата камера со која се направени аматерски фотографии и...

Библио-салон | B2 Boutique Hotel

Сместен во Цирих, уникатниот B2 Boutique Hotel има свој библио-салон, кој важи за остварување на сонот на многуте љубители на книги. Тргнавте на патување...

Трендови за шминка за есен/зима ’13/’14

Трендовите за шминка за оваа есен/зима нудат микс од ери, стилови и екстравагантни бои. Има идеални опции за сите оние кои не се плашат...
video

Зеленило во градското сивило | Coca – Cola

Уморни од градското сивило и водени од мисијата „Roll Out Happiness“, Coca-Cola во соработка со рекламната агенција Wieden+Kennedy Amsterdam создаваат прекрасно видео во кое...

Втора шанса | Keri Muller

Идејата на дизајнерката Keri Muller е да им даде на книгите уште една шанса да раскажат приказна, ѝ помогна да ги трансформира старите книги...
video

Жените во паралелен универзум…

Филмскиот режисер Luke Gilford не носи во паралелен универзум каде што жените не стареат и носат само Prada. Футуристичкиот краток филм е изработен со...

Совети за состаноци со библиофили

Дали Ви се случило да дознаете дека Вашиот избраник/Вашата избраничка важи за страствен читател уште пред првиот состанок? Тогаш Вие сте вистински среќници -...

Одраз на фантазијата | Kylli Sparre

Универзумот и креативноста се неограничени. Водена од сопствената фантазија Kylli Sparre, уметник од Талин, Естонија создава прекрасна серија надреални фотографии. „Мојата страст е создавање фотографии...

Приказната за Хачико

Во 1924 година, Хачико беше донесен во Токио од страна на неговиот сопственик, Hidesaburō Ueno, професор на катедрата за агрикултура на Универзитетот во Токио....

Огромно девојче на ѕид | Natalia Rak

Natalia Rak, полски уличен уметник чие име стои зад овој прекрасен мурал. Млада девојка облечена во традиционална полска облека, позиционирана на совршена позиција за...