video

Направи сам | Свеќниќ со љубов

Наполеон Хил еднаш рекол - „ќе Ви одземе половина од Вашиот живот пред да откриете дека истиот тој живот е еден голем, направи-сам проект.“....

Нова „Метаморфозис“ корица | Jamie Keenan

Графичкиот дизајнер Jamie Keenan со потекло од Велика Британија е последниот креативец кој даде своја визија за корицата на безвременскиот „Метаморфозис“, кој доби нов...

Роберто Кавали креира за Мајли Сајрус

Младата контроверзна пејачка Мајли Сајрус за својата нова светска турнеја Bangerz ќе носи специјално искреирани костими од Роберто Кавали. Многу кристали, ултра кратки, секси...

Фото на денот | Невообичаен превоз

Не ги сакате автомобилите, но не сте ни љубител на возењето велосипед? Доколку одговорот е НЕ тогаш ќе се пронајдете во оваа фотографија на...
video

Рop-up книги | Bowdoin College

Уште од деца, читателите кои знаеле да живеат во паралелниот свет на книжевноста уживале во рop-up книгите кои не само што служеле како фасцинација,...

Дизајнирани прегратки на светскиот ден на гушкањето

Одберете си прегратка, подарeте насмевка! Каде? На големата донаторска изложба по повод Светскиот ден на гушкањето, која ќе се одржи во вторник (21.јануари) во...

Модно враќање на 90тите

Модните трендови се циклични и се враќаат на секои 20тина година. Направивме листа од неколку работи од модните писти, големите брендови и трендсетерките кои...

Колиба за совршено бегство

Затскриена во живописно планинско опкружување, со спектакуларни глетки на идиличните снежни пејзажи, оваа неверојатна дизајнерска колиба е место за совршено бегство, далеку од метежот...

Страна во животот

"Не знам кој направил, но беше било направено секој да си одбере по една страна во животот. Всушност, таа страна друг ни ја избира,...

Растение меѓу книги | Book Flower Pot

Книги во дневна, спална, работна соба... книги во кујна. Книги во часовник, книги во телефон... но, набројувањето не запира тука, затоа што проектот Book...

Поглед кон светот

Преубави фотографии, секоја со своја приказна. Благодарение на фотографиите моментите стануваат вечни, а самите фотографии се потсетник, спомен од блиско или далечно минато. Различни...

Напуштен брод – музеј на уличната уметност

Напуштен брод на брегот на Северен Велс, познат како The Duke of Lancaster, добил целосно преуредување станувајќи платно за уметниците. Благодарение на меѓународниот колектив...