АТИЛА – Џузепе Верди – Македонска опера и балет

На сцената на Македонската опера и балет на 19.02.2014  (20 часот) ќе се изведе  оперската претстава Атилаа во три чина од Џузепе Верди и...

Малите змејови

Draco Volans е дефинитивно најинтересниот гуштер на планетата. Познат како летечки змеј, ова мило пријателче ги населува шумите од Филипините до Малезија и Индонезија. Тие се...

Пензионерите како филмски ѕвезди

Станарите од пензионерските домови во Есен, Милхајм и други градови од Германија, му докажаа на светот дека забавувањето нема апсолутно никаква врска со годините....

Книжевен Валентин | Adam Ellis & HCB

„Книжевен Валентин“, серијата GIF фотографии кои оддаваат почит на омилените писатели и се доста популарни оваа недела, се дело на графичкиот дизајнер Adam Ellis....

Ентериер со сини и жолти детали

Подготвени за убаво изненадување? Спакувано е во смело и инвентивно дизајниран стан, кој е вистинска инспирација за сите љубители на убавите бои во домот. Пристигнува...

Класични уметнички дела низ улиците

Се помалку луѓе поради брзиот начин на живот и многуте обврски уживаат во уметноста. Се помалку луѓе посетуваат музеи и галерии. Воден токму од...

Катарина Ивановска за Pain de Sucre

Видео кое ве носи зад објективот од снимањето на каталогот за новата колекција костими за капење од францускиот бренд Pain de Sucre со нашата...

Фотографии опасни по живот

Kirill Oreshkin е руски фотограф кој ги документира неговите авантуристички и крајно опасни искачувања на високите градби. Како и за многуте урбани искачувачи, така...

Мали и луксузни ремек-дела

По кинескиот календар, 2014та е година на најубавите животни, коњите. Традиционално за колекционерите од најлуксузните брендови беа изработени часовници во најразлични интересни техники како...

Магијата на ледените инструменти

Сезонскиот мраз во снежната Лапонија во преубавата Шведска е идеален предизвик за креација на музички инструменти. Склуптурот Tim Linhart изработи виолина, виола, чело, контрабас, банџо,...

Направи сам | Тајна порака за Валентин

На идеите со кои ќе предизвикате насмевка на лицата на Вашите сакани - никогаш крај. Особено ако истите се искомбинираат со љубовната еуфорија која...

Дрвена полица | Kostas Syrtariotis

Не е крајно практична доколку имате доста книги во домот, но е совршена за детската соба - The Bookshelf Tree е дизајнерска полица, чиј...