video

Црна дупка

Black hole e kраток филм кој трае околу две минути, лесен за конзумирање и  интересен за интерпретирање. Со  порака поттикната од  научно - фантастична...

7 причини за посета на Париз во зима

Доколку сте го посетиле веруваме дека сакате назад, а доколку не сте, сигурно Ви е на списокот на приоритетни дестинации за посета во животот:...
video

Еден збор – еден алтан

Денеска решивме да ве мотивираме со неколку мудри пораки за животот и целите.  Не се откажувајте од своите соништа и превземете нешто да ги...

Духови на војната | Jo Hedwig Teeuwisse

Jo Hedwig Teeuwisse e автор на серијата фотографии насловена како „Духови на војната“. Истата е составена од фотографии од Втората светска војна во комбинација...

Интимна книжевна оаза | Карл Лагерфилд

„Со секоја книга која ја купувате, потребно е да купите време за да ја прочитате“, вели неприкосновениот крал на модата со веќе 30 годишно...

Сетилни дразби | Jinhyun Jeon

Се вели дека вкусот е комбинација од повеќе од пет сетила, а вкусовата формула е креирана од пет елементи: температура, боја, текстура, волумен и...

Фото на денот | Искри во лет

Продавач ги остри ножевите пред Eid al-Adha, на светот познат како Фестивалот на жртвата во Карачи, Пакистан. Традиционално прославен секоја година кон крајот на...

Направи сам | Лампион од цедиња

Старите изгребани цедиња може да ви послужат како новогодишна декорација. Со минимален труд и малку време ќе добиете уникатни украси. Потребни ви се: -транспарентен лампион -стари цедиња -ножици -пиштол...

Областа од осмоаголници | Eixample, Барселона

Конструирана во почетокот на 20тиот век, Eixample е област во каталонската престолнина Барселона, Шпанија, која е позната по специфичното урбано планирање што ја подели...

Маса на потпетици | Инспирирана од Louboutin

Доколку ја сакате високата мода и фасцинантните чевли на Christian Louboutin, несоменено ќе Ви се допадне оваа гламурозна маса креирана специјално за дамите. Наречена "Стилето",...
video

Аниматор VS анимација

Одличен хумор и невообичаена идеја би бил најсоодветниот опис за овие неколку минути  анимација.  Погледнете ја  борбата меѓу анимацијата и аниматорот, борба во која...
video

Tarantino | Поглед од долу

Доколку ви се допаднаа звуците на Арнофски и линераната перспектива на Кјубрик, сигурно ќе ве интересира и овој аспект, овој пат од филмовите на...
video

Направи сам | Кутивче за подарок

Љубителите на  оригамите,знаат дека оваа техника не само што нуди интересен начин за  забава туку и ја поттикнува креативноста. Конкретно во случајов, следејќи ги...

Фото на денот | Живеење на работ

Аlex Honnold седи на работ на карпата Half Dome, Yosemite во Калифорнија, откако ја искачи истата без заштитна опрема. Местото каде што седи е...

Книжевна светлина | Ragip Erdem

Книгите, помалку или повеќе, се докажаа како вистински пријатели - без да не вознемируваат премногу, можеме да сметаме на нив во секое време. Да...

Како би сакале да бидете запаметени?

Пред отприлика 100тина години, еден човек пролистувајќи го дневниот весник наиде на изненадување кое го проследи со неверојатен ужас, забележувајќи го сопственото име на...