Зошто се уште читаме бајки?

Се вели дека бајките се четива за деца и дека возрасните одамна го поминале тој незрел стадиум, со или без научените лекции од самите...

Париска модна недела на висока мода | Шанел

Пролетната колекција на Chanel Haute Couture претставена на престојната Модна недела на висока мода во Париз изобилува со твид фустани, костуми, чипка, пердуви и интересни чевли....

Мала куќа – голема слобода

Ella Jenkins од САД веќе четири месеци живее во подвижна куќа со големина од 12 квадратни метри. Поттикната од желбата да живее сама, младата...

Познати личности на корици од книги

„Не судете ја книгата по нејзината корица“, обично се парафразира во реалниот живот. Се сложувате со оваа констатација? Сте се нашле во ситуација да...

Елегантен екстериер | Балкони од ковано железо

Ковано железно, без разлика дали се употребува како ограда на влезна порта или пак на балкон, совршено го украсува екстериерот на градбата и додава...

Животот е како забава

Обично се вели дека, ако ги имате вистинските пријатели и шише шампањ, секој ден може да се декларира како празник. Претежно, пријателите се роднини...

Што ако Дизни негативците победеа?

Многу генерации пораснаа со Дизниевите анимирани филмски реализации на познатите бајки од Браќата Грим, и на страна од тоа дека поучноста на овие филмови...

Млади креативци | Горан Папаз

Секогаш ведар, позитивен и насмеан. Истовремено талентиран и успешен на македонската сцена. Изненадува и плени со секој нов сингл, без разлика дали се работи...

Направи сам | Кревет од куфер за милениче

Оние кои чуваат миленичиња, ги сметаат како дел од семејството, и сакаат истите да се чувствуваат комплетно пријатно и удобно во домот. Овој проект...

Фото на денот | Прегратка

Нема поубаво чувство од искрената прегратка полна со љубов од саканата личност. Прегратка во која се чувствувате најбезбедно и посакувате да трае цела вечност....

Портрети од кафе, чај и мастило | Carne Griffiths

Уметноста нема граници, ослободете го својот ум и ќе ја здогледате насекаде околу Вас. Carne Griffiths и во секојдневното пиење кафе и чај нашол...

Мачки во библиотеките #1

Библиофилите ќе се согласат: доколку не сме во мисија да ги тероризираме книжарниците за време на попусти, тогаш сигурно ги прогонуваме библиотеките. Секако, тоа...
video

3.1 Phillip Lim | Машка колекција

Phillip Lim реши на интересен начин да ја претстави својата нова машка колекција пролет/лето 2013 соработувајќи со модниот фотограф Jacob Sutton. Во видеото буквално е...

Идеи за домот | Катче крај прозорецот

Секое човечко суштество тежнее кон одморање и релаксација од секојдневните обврски и тоа каде подобро ако не во удобноста на својот дом? Омилениот простор...

Времето кое поминало – само тоа не се враќа

Времето кое поминало - само за него треба да жалиш, бидејќи тоа е единственото што не можеш да го вратиш повторно. Се друго во...

Цртежи направени со една линија | Quibe

Што се може да се нацрта со само една непрекината линија? Quibe ни претставува серија импресивни цртежи нацртани само со една линија. Една линија...