Живеење на работ | Ahn Jun

Имате чувство дека го живеете својот живот на работ? Опуштете се, Вие сте креаторите на сопствениот живот и од Вас зависи како ќе живеете....

Филмски маратон…со Вуди Ален

"Можеш да дочекаш живот од 100 години само ако се откажеш од сите работи кои те тераат да посакаш да доживееш 100 години." Со преку...

Кучиња: Rocco, Ralph и Simon | Serenah

Serenah е фотограф и сопственик на неколку кучиња, кои ја инспирираат при создавањето фотографии. Rocco, Ralph и Simon, се кучињата кои се претставени на...

Полици со череп | James Hopkins

Во насока на континуирано детектирање на иновативните информации во поглед на книгите и активностите/додатоците поврзани со нив, денес промовираме една интересна колаж-полица, креирана од...

Книжевни друштвени игри

Кога времето надвор е студено, библиофилите имаат тенденција да хибернираат со своите книги. Но, што може да се смета за забавна активност од социјален...

Фото на денот | Galliano Royal

По повод десетгодишнината на Галијано како дизајнер во Диор, пред неколку години, беа изработени серија на фотографии инспирирани од дела од 15ти век. со...

Снегулки под микроскоп | Kenneth Libbrecht

Мистичноста, совршеноста на природата е предизвик за многу научници. Снегулките се дел од таа совршеност; мали, со најразлични форми кои за жал не можеме...

Направи сам | Маица со линии

Дадете им свежина и живост на старите еднобојни маици од Вашиот гардеробер со овој едноставен проект. Потребни Ви се: - (бела) маица - хартиен селотејп (креп) - картон -...

Ресторан во пештера | Grotta Palazzese

Амбиентот на ресторанот е подеднакво важен фактор во целокупното ресторанско искуство, како и самата храна. Многу сопственици на ресторани водејќи се од оваа парадигма...

Да се има најдобар пријател

Што е најдобар пријател? Фигуративна замисла или нешто вистинско и неопходно? Зар постои човек без потреба од најдобар пријател? Не, можеби не сите сме...

Совршена камуфлажа | Art Wolfe

Фотографот Art Wolfe, ја отсликува дивината и дивиот животински свет кој опстојува во неа. Има направено многу фотографии, но на некои од нив е...
video

Љубовта е насекаде околу нас!

Секогаш кога сум нерасположен и тажен, размислувам за сите пристигнувања на патници на аеродромот Хитроу. Генералното мислење е дека живееме во свет на алчност...

Алтернативата на Шекспир | Book covers

Како и инспиративните режисери, актери и писатели во целина, се чини дека енигмата наречена Шекспир е најголемиот феномен во англискиот јазик. Неговото наследство, исто...
video

Lady Dior | Епилог

Шестиот дел од серијалот за Lady Dior и прошетката на Marion Cotillard низ црвениот килим во Холивуд и божиќните магични излози на Printemps стоковната во Париз.

Хипер – реалистични слики | Christiane Vleugels

Хипер - реалистични слики на платно, дела на Christiane Vleugels. Слики со огромна доза на реалистичност, за кои на прв поглед ќе помислите дека...

Фото на денот | Извинете, колку е часот?

Фотографија од морско коњче кое ѕирка во часовникот на нуркач, истовремено и автор на фотографијата, Don McLeish. Нашата дилема е дали морското коњче гледа...