10 х кафе

Од дамнешни времиња, се верувало дека тајната на вечниот живот која соодвествува со неисцрпна енергија е сокриена во недостапноста на нектарот, познат како пијалок...

Совети за добар говорник

Во денешно време сите се соочуваме со предизвикот да говориме пред одреден аудиториум; било дали се работи за едноставна презентација на час, бранење одредена...
video

Profilography техника | Пабло Гарсија

Своевидна ренесансна оптичка илузија која делува речиси едноставно и здодевно, е во суштина, најверојатно иновативен принцип на игра со сенки, куртоазно претставени од страна...

Дали се плашите од темнината? – Сидни Шелдон

Постоеше време кога Шелдон беше господар на современата проза, обично ќе слушнете од луѓето. Книгите од типот на Гневот на ангелите, Господар на играта...

Импровизирани домови | Steve McCurry

Steve McCurry, познат фотограф ни претставува фотографии од импровизираните домови ширум светот. Се фокусира на најсиромашните области и обидите на луѓето да создадат свој...

Направи сам | Подметачи од дрво

За сите обожувачи на рустикалниот стил, каде уживањето во добро вино не поминува без уникатен подметач. Во оваа прилика, Ве организираме да направите сами...

Фото на денот | Во рацете на тато

Мали, чуствителни... бебињата се најслатките суштества. Во рацете на тато, изгледаат премногу нежно, но заштитени од целиот свет. Преубава фотографија на Siggi.

Поуки од Beyonce | Life Is But a Dream

На 16-ти февруари, Beyonce во својот автобиографски филм понуди увид во нејзината кариера и личен живот. Во филмот зборува за нејзиниот абортус, нејзината интензивна...

Љубов во Париз | Peter Turnley

Peter Turnley, фото-новинар познат по документирање на конфликтот и маките на луѓето кои страдаат. Искуството од четириесет години, многуте фотографии направени и објавени низ...

15 години од првото издание на Хари Потер

„Децата започнаа да го читаат Хари Потер уште од основно училиште, ја завршија неговата приказна како што заврши низата животни пресвртници во последната деценија....
video

Авантура во светот на облаците

"Облачно" е краток анимиран филм од Samuel Borkson и Arturo Sandoval. Филмот го истражува светот на облаците на симпатичен начин, носејќи Ве на фантастично...

Mango Touch | модни додатоци

Пастелна, неутрална колекција со златни детали за сезоната пролет/лето 2013 од шпанскиот бренд Манго. Додадете посебен „допир“ во вашиот изглед.

Шокантни рекламни постери со моќни пораки

Серија од шокантни рекламни постери од разни агенции, кои на моќен начин пренесуваат пораки за подигање на свеста за важни социјални теми како заштита...

Прирачник за оптимисти | Silver Lining Playbook (2012)

Филм за eмоции, оптимизам, растројство и свеж почеток, Прирачник за оптимисти (Silver Lining Plаybook) e смешна, истовремено приземјена драматична приказна и многу повеќе од...

Картички за освојување на љубители на историјата

Валентин картички илустрирани од Ben Arthur Klin, со ликовите на Шекспир, Дарвин, Марија Кири, кои преку јазични досетки инспирирани од нивната работа го честитаат...
video

Птичји балет

Прекрасно видео со наслов A Bird Ballet, направено од Neels Castillon и тоа сосема случајно. Со намера да снима музички видео спот, режисерот се...