Накит од Барби кукли

Margaux Lange, дизајнерка од Њујорк, користејќи делови од стари Барби кукли создава несекојдневен накит. Кој би рекол дека куклата која е важен дел од...

Не е важно | Биди човек !

Човекот е неразбран, нелогичен и себичен. НЕ Е ВАЖНО. САКАЈ ГО! Ако правиш добро, тоа ќе го припишат на твоите себични цели. НЕ Е ВАЖНО. ПРАВИ ДОБРО! Ако...

Евокативни постери на легендарни режисери

Најчесто дизајнот го рефлектира и вкусот на самиот дизајнер, па така постерите на турската дизајнерка Gizem Vural се во согласност со нејзиниот вкус. Но...

Apple ICAM | Иднината на дигиталната фотографија

Ова е уште еден многу добар  концепт, ICAM е визијата на италијанскиот дизајнер Антонио Де Роса, идејата е да се има уред кој се...

Импресивни илустрации | Michael Lisowski

Дозволете да ве запознаеме со работата на Michael Lisowski, илустратор и дизајнер од Полска. Импресивни реалистични илустрации со длабоки приказни и пораки зад себе.

Savage Rivale Roadyacht GTS

Холандскиот производител на автомобили Savage Rivale ќе почне со производство на првиот супер кабриолет со четири врати. Со 670 КС и V8 мотор под хаубата, Rivale Roadyacht GTS ќе биде способен да развие од...

“Fast & Furious” – велосипедска верзија

"Брз и бесен" професионалниот бајкер Danny MacAskill  вози низ улиците на Кејптаун, Јужна Африка. Ни покажува одлични вештини, а триковите и акробациите кои ги...

Сокотра – остров од друга планета (Јемен)

Сокотра (арапски Suqutra) е мал архипелаг, составен од четири острови во Индискиот океан. На најголемиот остров, исто така наречен Сокотра му припаѓа скоро 95...

Несекојдневни столчиња

Дали сте во потрага по нов сет столчиња за седење, а сакате нешто оригинално и несекојдневно? Тогаш, погледнете го овој сет на речиси "живи"...

,,Што имаш во твојата глава?” | Sara Asnaghi

Sara Asnaghi, млада дизајнерка од Милано прави интересни скулптури на мозоци од храна. Како материјали користи црн ориз, трошки од леб, бонбони и растителни...

Векторско sci-fi оригами | Liam Brazier

Liam Brazier e веќе добропознат на светската јавност и на сите оние кои се заинтересирале повеќе за највлијателните илустратори и графички дизајнери на денешницата,...

Mоден акварел | Cate Parr

Способноста за синтеза на два уметнички медиуми како сликарство и моден дизајн е одлично дојдена до израз во делата на англиската модна дизајнерка и...