Неделна програма во Јавна Соба

Ви пречат ли запуштените јавни простори во Скопје? Пишете ни каде сакате да садиме заедно на www.error501.mk Освежете се со ладен коктел, цело лето, за 100 ден! Сте...

Повик за учество во работилници на Истражувачки филмски фестивал Скопје

Платформата за истражувачко новинарство и анализи ПИНА како дел од своите активности го организира првиот Истражувачки филмски фестивал Скопје / Investigative Film Festival Skopje...

АЈДЕ ДА СЕ ГУШНЕМЕ!

Гушкачите се враќаат! На стара локација во градот, со нова доза љубов и радост. По повод Светскиот ден на гушкањето, ги обединивме одново нашите...

Public Room – оваа седмица 04.06.2018

РЕЗЕРВИРАЈТЕ НЕКОЈА ОД НАШИТЕ СОБИ public room - event rooms Оваа седмица имаме: 04.06 // 20:00 - Тринаесет осврти за книжевни и слични дела - Промоција Промоција на...

Изложба на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018 во Скопје

Британски совет ја организира изложбата на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018 во Скопје од 29 октомври до 4 ноември, што ќе се одржи во...

Светски познатиот бренд Bürotime го отвори своето претставништво во Македонија

Официјално започна со работа првата продавница на светски познатиот бренд Bürotime, кој е лидер во производството на канцелариски мебел во светот. Со повеќе од 100...

Што бараат миленијалците во еден автомобил?

Генерациите родени помеѓу раните 80-ти и средината на 90-тите имаа навика да им се јавуваат на своите пријатели преку нивниот домашен телефон, но сега...

Меѓународната манифестација „Ноќ на идеите“ во Скопје

Почитувани, Францускиот институт во Скопје има чест да ве извести и да ве покани на НОЌТА НА ИДЕИТЕ ВО СКОПЈЕ, НАСЛОВЕНА „КАКО ФИЛОЗОФИЈАТА ЈА ГЛЕДА ИДНИНАТА“, КОЈА...

Маја Кикириткова ја претстави својата нова колекција “Елеазар”

Модната дизајнерка Маја Кикириткова, оваа сабота во присуство на медиуми и пријатели ја престави својата нова колекција "Елеазар на Маја Кикириткова". Промоцијата на новата...

Каролина Гочева и Михаил Корубин на неговата прва самостојна изложба во...

Михаил Корубин ја одржа својата прва самостојна изложба во Њујорк. Македонскиот уметник ја доби поддршката од неговата сопруга Каролина Гочева. Славниот пар сподели фотографии од...

McCANN WORLDGROUP – МРЕЖА НА ГОДИНАТА НА „КАН 2019“, КАКО И...

McCann Worldgroup е прогласена за агенциска мрежа на годината на Меѓународниот фестивал на креативноста во Кан – „Cannes Lions 2019“. Глобалната група агенции, која освои...

Програма во Јавна Соба

Оваа седмица во Јавна Соба: 19.11. // 20:00 - Кундалини / тајни за јогиско здравје, харизма и среќен живот Предавање на Аба Азиз Макаја. facebook event link 20.11....