Филмска недела со провокативни наслови на 17.СФФ

Петтиот фестивалски ден од 17. Скопски филмски фестивал донесува 5 нови филмски остварувања кои ќе бидат прикажани денес во градското кино ,,Милениум'' и ,,Кинотека...

Пет филмски приказни на денешното мени на 17.СФФ

Четвртиот ден од 17. Скопски филмски фестивал донесува пет нови филмски остварувања, чии проекции ќе можете да ги погледнете во градското кино ,,Милениум'' и...

Студентски филмови од ФДУ на 17.СФФ

Со прикажувањето на играни студентски филмови, вечерва со почеток во 20 часот во кино ,,Фросина'' ќе биде отворена програмата на студентски филмови на 17....

Богата програма на третиот фестивалски ден од 17.СФФ

Пет филмски остварувања ќе бидат прикажани денес во градското кино ,,Милениум'' и ,,Кинотека на Македонија'', во рамки на 17. Скопски филмски фестивал. Третиот фестивалски ден...

450 роденден на Шекспир | Шекспир@1минутно видео

„Некои се родени неверојатни, а некои постигнуваат неверојатност. Додека на некои, друг им ја додава неверојатноста.“   Ако и Вие се пронајдовте во втората категорија креативци, создавачи и...

Програма на 42 Мајски Оперски Вечери

Мајски Оперски Вечери 2014   Симоне Боканегра - Џ. Верди / Simon Boccanegra - G. Verdi Свечено отворање -Премиера - 09.05.2014 / 20:00 (Петок )   Диригент:  Џанлука Мартиненги (Италија) Режисер: Антонио Карло де Лучија...

3 светски филмови на денешната програма на 17.СФФ

Три исклучителни филмски остварувања од Данска, Индија и Естонија ќе бидат прикажани денес во градското кино ,,Милениум'', како дел од главната програма на 17.Скопски...

Македонскиот филм ,,Деца на сонцето” ексклузивно на 17. Скопски филмски фестивал

Новиот македонски филм „Деца на сонцето“ на Антонио Митриќески, чија постпродукција е при крај, ќе биде ексклузивно претставен на 17. Скопски филмски фестивал, кој...

Светски ден на книгата 2014

Историјата на пишаниот збор е историјата на човештвото. Моќта на книгите е да го унапредат индивидуалното исполнување и да создадат општествена промена на совршеност. Интимно,...

,,Сталинград” го отвора 17. Скопски филмски фестивал

Со проекцијата на руската историска драма „Сталинград“ на Фјодор Бондарчук, вечерва започнува 17. издание на Скопски филмски фестивал. Празнувањето на седмата уметност во метрополата...

Неделен репертоар на Драмскиот театар

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 22.04 до 27.04. 2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       23.04.2014 (среда) |...

17. Скопски филмски фестивал

Вкупно 60 филма во осум програми ќе бидат прикажани на претстојниот 17. Скопски филмски фестивал што ќе се одржи од 23 до 30 април. Лукас...