Во светот на уметноста потребни се нови интриги и нови прашања...

Галеријата Акантус, во петок, на 14 февруари со почеток во 20 часот ја отвори групната изложба “На работ”  на уметниците Ана Трајковска, Ива Станкова,...

Неделна програма во Јавна Соба

Неделна програма во Јавна Соба 01.- 05.07. // 08:30 - Young Engineers Summer School 2019 - Термин 3 И оваа седмица учиме со лего коцки. facebook event...

Колку Македонија има успешни мажи?

Да се биде успешен не значи да се остваруваат најголемите профити или да се заработуваат големи пари. Тоа е само еден дел од успехот....

Дела од целиот свет добија награди на 9-тиот Скопје Постер...

Повторно по 4 години Скопје Постер Фестивал, пред многубројната публика ги претстави победниците на овогодинешното девето издание во просторите на Музеј на Град Скопје. „„Криза...

„Чија си“ со нова верзија во Драмски театар

Премиерата на новата верзија на драмата што пред 22 години во режија на покојниот Димитар Станковски соборуваше рекорди на гледаност е најавена за 27...

Културни настани во ,,Дом на млади Штип”

Од оваа недела Општинска Установа за култура Дом на млади Штип создава пролетно темпо на работа, кое ќе изобилува со настани и активности. Од 16.03.2015...

Изложба на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018 во Скопје

Британски совет ја организира изложбата на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018 во Скопје од 29 октомври до 4 ноември, што ќе се одржи во...

Повеќе од 120.000 луѓе за време на Black Friday во Skopje...

Полни ходници и продавници, задоволни купувачи со полни раце брендирани кеси – ова е сликата на која беа сведоци сите кои го посетија Skopje...

Награден конкурс на темата „#ЕкоCовестНаОпштеството“

 Од 10‐ти јули до 20‐ти ноември 2015 се реализира голем награден конкурс на темата „#ЕкоCовестНаОпштеството“ во кој ќе можат да земат учество сите медиуми...

Трет ден моден викенд со Јована Филиповиќ, Елена Спасовска и...

Со ревиите на Јована Филиповиќ , Елена Спасовска и Венера Мустафа од Косово, се одржа вториот ревијален ден на есенскиот Моден викенд Скопје ,...

Петто издание на Неделата на дизајн во Скопје

Divian Arts е медиумски покровител на Неделата на дизајн.Петтото издание на Неделата на дизајн во Скопје се отвора во четврток 26. ноември во дизајн центарот...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (27.04 – 02.05)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 27.04 до 02.05.2015 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       29.04.2015...