Влатко Стефановски трио на фестивалот All You Need Is Love 2018

Драги пријатели, За да најгoлемата предновогодишна фешта биде што е можно поголема, се одлучивме пред настапот на хедлајнерот на фестивалот All You Need Is Love,...

КОНЦЕРТИ ЗА ПАМЕТЕЊЕ НА НЕДЕЛА НА ДИЗАЈНОТ ВО СКОПЈЕ

На Неделата на дизајнот во Скопје годинава ќе има десет концерти на музичари и диџеи од регионот, кои ќе настапат на сцената во поткровјето...

Реализирани активности во рамките на ,,Европската година на културното наследство 2018“

Со Одлука на Европскиот парламент и Советот на Европската Унија, 2018 година беше прогласена за Европска година на културното наследство. Целта на оваа Европска...

Пионерот на хип хопот Grandmaster Flash за првпат во Скопје

На 26 февруари, во ноќниот клуб Станица 26, со почеток во 21 часот за првпат пред македонската публика со двочасовен сет ќе настапи хип...

The GENTLEMEN’S EXPO ’19 “whiskey edition”

Април во Скопје ќе биде поразличен со новото издание на the GENTLEMEN’S EXPO ’19 – “WHISKEY Edition” во организација на Боттега Евенти, 05/06 април,...

„БУДИМПЕШТАНСКИ ПРИКАЗНИ“ во рамките на манифестацијата „Унгарски недели во Северна Македонија“

Унгарската Амбасада Во Скопје во соработка  со Дирекцијата за култура и уметност на Скопје, Ве поканува на отворањето на изложбата „БУДИМПЕШТАНСКИ ПРИКАЗНИ“, која се...

Официјална промоција на новата ŠKODA SCALA

Пред македонските новинари во салонот на ŠKODA, официјално беше претставен новиот член на семејството на ŠKODA – новата SCALA. Овој нов модел на чешкиот производител...

Неделна агенда на настани во ”Јавна соба”

Локација: MEЗЕ БАР ЈАВНА СОБА, 50 Дивизија 22, Скопје Ден: 11. ноември 2015, среда Време: 17:00 – 20:00ч Контакт: 02 6092650 contact@publicroom.org Организација: Jавна Соба, Павле Камилоски, Маја...

Балетот „Жизел“ во МОБ

Во сабота (27.февруари), со почеток од 20 часот, во Македонската oпера и балет ќе биде изведен романтично-фантастичниот балет во два чина, „Жизел“. Праизведен е во...

BRONX 1.01 концертна промоција на “ТОКСИКОЛОЗИ”

  Како “потомок” на џезот и блузот, хип-хоп и рап културата се формираат во 70’те години, времиња кога Бронкс станува центар за ваков тип на...

Мартин Кочовски ќе го режира отварањето на фестивалот „Браќа Манаки“

ИФФК „Браќа Манаки“ со задоволство ви соопштува дека режисер на  свеченото отварање на 37. издание е  Мартин Кочовски, еден од најуспешните македонски театарски режисери...

На Скопје му се случува Skopje Design Week по шести пат

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ денес ја презентираше комплетната програма на шестото издание на “Skopje Design Week”, кое ќе се одржи од...

Public Room | Дизајн што продава – cаем и едукација

„Дизајн што продава“ е три-дневен настан кој претставува стимулација за младите претприемачи и брендовите во развој во Македонија. Учеството и програмата им помагаат на...

Се гледаме во Public Room

04.05. // 17:00 - Запознајте го жирито Ако имате идеја за социјален бизнис... facebook event link 05.05. // 22:00 - Friday in Public Room Петок. Поп. Рок. Фанк....

Погледнете ја нашата програма за оваа седмица

  13.09. // 18:00 - EQ Café Работилница за eмоционална интелигенција. СЛЕДУВА СЕДМИЦА ИСПОЛНЕТА СО НАСТАНИ   facebook event link 13.09. // 19:00 - Изложба на колажи Дела на Александра Саздова...

Утре стартува седмата “Недела на Дизајнот во Скопје Унгарија”...

Унгарија, каде се создадени пенкалото познато како „биро“ (Ласло Биро, 1938), Рубиковата коцка (Емо Рубик, 1975) и Нојмановата архитектура што е основа на сите...