Инкубатор втора продукција

Културниот центар Интерарт и Амбасадата на Швајцарија во Република Македонија Ве покануваат на премиерата на мултимедијалниот перформанс „Волшебен свет“, дел од Инкубатор деновите на...

Изложба на дела од работилницата “Емоции за еден град” – изложба...

Дела од работилницата што се реализираше во склоп на изложбата Celebrate Life / Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе...

Volkswagen Комерцијални Возила ја претставува електричната мобилност

Нови решенија за одржлива мобилност и транспорт на стоки и луѓе во урбаните региони - Volkswagen Комерцијални возила го претставија електричниот транспорт од иднината....

Филозофски Филмски Фестивал за деца во Францускиот Институт во Скопје!

`Филозофското друштво на Македонија`, со поддршка на Macedonian Film Agency, Град Скопје, Француски институт во Скопје - Institut français de Skopje и Faculty of...

Иложба на петрикивското сликарство во Музеј на Република Северна Македонија

Во Музејот на Република Северна Македонија, свечено ќе биде отворена изложбата на дела од Галина Назаренко, уметница на петрикивското сликарство. Изложбата ќе ја отворат...

Урбано и спортски од Ирина Тошева за „Цеботекс“

Дуксери, маици и хеланки се само дел од колекцијата со потписот на дизајнерката Ирина Тошева во продукција на македонската фабрика „Цеботекс“, која беше презентирана...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (11.04 – 17.04)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 11.04 до 17.04.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:     11.04.2016 (понеделник)...

Кулнарска работилница за млади професионалци / Италијански рецепти за...

Кулнарска работилница за млади професионалци Италијански рецепти за добра и вкусна храна Последната тематска вечера и кулинарска работилница за оваа сесозна, се затвора со италијанската кујна...

Жирито на Скопје Постер Фестивал вистинско дизајнерско уживање!

Меѓународна жири комисија, составена од пет судии, ќе направи финална селекција на плакатите и ќе ги избере победничките автори на 9. Меѓународенстудентски конкурс за...

Public Room – оваа седмица

20.01 // 16:00 - Lucky Friday Во петок после работа опуштање со bossa nova звуци и вината на Bovin, Tikves Special Selection,Traikovsky, Brzanov, Popov, Stobi...

Public Room – оваа седмица

8.04. // 21:30 - Џем сешн: Јана Бурческа и Левина Две шармантни дами и два неодоливи вокалa! Public Room и Македонската Радио Телевизија ве покануваат на...

Неделна програма во Јавна Соба

Се подготвуваме за Фестивал facebook event link Дојдете да ве освежиме со коктел или смути Ве покануваме на уживање во летните скопски вечери со џез музика 17.08. //...

Имај одлична седмица во Јавна Соба

Како до одлично помината недела? Провери што ќе се случува кај нас 06.11. // 20:00 - Taste of London Вечерва уживаме во вкусот на Лондон и Британски...

Македонска премиера на најновиот филм на Милчо Манчевски

На 22 март со почеток во 20 часот во кино Милениум ќе биде премиерата на „Бикини Мун“, најновиот американски филм на македонскиот режисер Милчо...

Во „Света Софија“ пијано-концерт на дуото Варбанов-Тарли

Концерт за пијано ќе се одржи вечерва во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот, во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско...

Од отворањето на ретроспективно-монографската изложба посветена на Драган Попоски Дада

Повторно, илјадата метри квадратни изложбен простор беа премали да се распостели дел од ретроспективното творештво на Дадата и да ја собере сета публика,почитувачите на...