7.Вино-Скоп | Фестивал во чест на виното 2013

Вино-Скоп, местото каде што секоја есен уживаме во доброто вино и музиката, онаму каде се случуваат урбаните приказни во градот,кои долго се прераскажуваат, баш...

Инкубатор втора продукција

Културниот центар Интерарт и Амбасадата на Швајцарија во Република Македонија Ве покануваат на премиерата на мултимедијалниот перформанс „Волшебен свет“, дел од Инкубатор деновите на...

Промовиран првиот интерактивен водич за Скопје – Здраво Скопје

Во неделата во градскиот парк во опуштена и релаксирана атмосфера, весело, разиграно, надополнето со розови балони, превкусни јаболка, карирани ќебенца и скопски шлагери беше...

OFF-Fest! Раскошна програма за јубилејното фестивалско издание

Уште само една недела нè дели од почетокот на јубилејното, петнаесетто по ред издание на OFF-Fest! Фестивалот, кој во организација на Скопскиот џез фестивал ќе се одржи од...

„Црвената Одајка“, на Ана Марковска во „Децата од нашата...

На 13 Април во 20часот, во кафе книжарницата „Децата од нашата улица“ ќе биде отворена мултимедијалната изложба насловена како „Црвената Одајка“, на академската уметница...

Одлично посетен првиот фестивал на улична храна

Еуфорија, радост и тотално задоволство! Вака најдобро може да опише првото издание на фестивалот на улична храна Вкусот на Скопје, кое се одржа овој викенд...

,,2012 – последните Македонци’’ | На 22 декември 2012 година...

Според календарот на Маите, на 22 декември 2012 година, требаше да се случи катаклизма, катастрофа, крај на светот. И дојде 22 и помина, помина...

Летен Фестивал на книгата од ТРИ

Што звучи подобро од попуст на книги? 70% попуст на книги! Во пресрет на овогодинешниот летен Фестивал на книгата, како што велат од ТРИ - „Времето...

Тринаесетто издание моден викенд скопје / пролет –лето /2016 да живеат...

Деновите од 1 до 4 април годинава се резервирани за тринаесеттиот Моден викенд Скопје кој ќе се одржува под мотото „Да живеат осумдесеттите!“, кај ...

Супер свирки и предновогодишно расположение на максимум!

Супер свирки и предновогодишно расположение на максимум! Оваа седмица имаме: 26.12. // 20:30 - Хуманитарна Забава X2 Хуманитарна забaва за собирање на средства наменети за деца кои...

„Кавкаски круг со креда“ вечерва во Драмски!

Режисер е Златко Славенски, кој исто така се погрижи и за сценографијата, а улогите ги толкуваат: Васил Зафирчев, Сања Арсовска, Благој Чоревски, Борјан Давковски,...

Жирито на Скопје Постер Фестивал вистинско дизајнерско уживање!

Меѓународна жири комисија, составена од пет судии, ќе направи финална селекција на плакатите и ќе ги избере победничките автори на 9. Меѓународенстудентски конкурс за...

Покана за вечерта посветена на Фрајраум-проектот

Гете-институт Скопје со задоволство Ве поканува на ВЕЧЕРТА ПОСВЕТЕНА НА ФРАЈРАУМ-ПРОЕКТОТ (FREIRAUM) НА 07.12.2018 ВО 19:00 ЧАСОТ ВО МУЗЕЈ НА СОВРЕМЕНА УМЕТНОСТ ВО СКОПЈЕ Проектот Фрајраум...

Лабораторија за меѓусебно разбирање: Искуси кој сум јас!

Не постои симфонија со само една виoлина. Не постои слика со само една боја. Не постои храна со само една арома. Фондација Корона од Романија и Здружението...

Oбединети дизајнери од Европа на 19-тиот Моден викенд во Скопје

Во рамки на богатата програма што ќе се одржи од 29.03 до 31.03 во поранешната печатница на НИП „Нова Македонија", дваесет и деветте интернационални...

Оваа седмица во Public Room

30.05. // 21:00 - Изложба на ликовни дела facebook event link 31.05. // 12:00 - Саем на наставни средства facebook event link Се радуваме што доаѓа лето! По тој...