video

Хумористична историја на светот во stop-motion

Младиот студент и уметник Џејмс Френсис Бел се потрудил на многу духовит и интересен начин преку техниката на спојување фотографии, правејќи ги во анимација...

Чашки-пилули за сите зависници од дизајн

Апчињата,лековите и капсулите станаа еден вид на баланс и спас за многу луѓе во ова денешно стресно живеење и нажалост за многумина и центар...

“Во болест” | The Animation School

"In Sickness"("Во болест") е името на анимираниот краткометражен филм кој освои Златна награда на Њујоршкиот фестивал за телевизија и филм. Овој неверојатен анимиран филм...
video

Радоста на уништувањето

Во мислите и потсвеста на голем дел од луѓето е да уништат нешто или напакостат некако некому. Апсурдно е задоволството кое се чувствува во...

Престолнината на Буда – Полонарува (Шри Ланка)

Полонарува (Polonnaruwa) станал главен град на Шри Ланка, по уништувањето на Анурадапура во 993 г.п.н.е. Сместен е стратешки, на преминот на реката Махали и...

Најчудните тетоважи што сте ги виделе

Kaнадскиот тату артист Јан Блек или Yourmeatismine започнал со тетовирање од својата 15та година. Оттогаш до денес, тој развил стил кој е еден од...

Збор како слика | Ji Lee

"Кога бевме деца, буквите ни беа играчки и начин на забава. Ги боевме во боенките, пеевме и игравме заедно со телевизиските програми кои не...

Храна во разни бои | Linda Lundgren

Запознајте ја Linda Lundgren, талентиран стилист за храна од Шведска. Таа се фокусира на фотографирање на храна и соработува со големи светски имиња како McDonalds,...

Еротска фотографија | Андре Брито

Андре Брито е фотограф од Португалија кој е специјализиран за разголени, модни и маркетинг фотографии. Следниве фотографии се дел од неговата работа врз разголени...

Молив VS Камера | Ben Hein

Белгискиот сликар Ben Heine слика и фотографира од свои 10 години. Така тој неодамна дојде до идеја дека може овие две техники да ги...

Колачиња “Војна на ѕвездите”

Дали сте опсесивен фан на филмскиот серијал "Војна на ѕвездите" кој сака да ги поседува сите предмети поврзани со него или пак едноставно го...

Последното возење

Пред дваесетина години возев такси за да заработам за живот. Еднаш, добив повик да земам патник сред ноќ. Пристигнав пред една зграда која беше...

“Размислувај сино” | Volkswagen реклама

Адвертајзинг агенцијата од Германија "Sehsucht" која е со доста висок профил и професионалност ја изработила оваа прекрасна анимирана реклама за "Volkswagen" која е со...

Место каде душата се радува – Убуд (Индонезија)

Убуд се наоѓа во центар на островот Бали и е истакнат како седиште на уметноста, вештините, танцот и музиката, повеќе од еден век. Од...

Ѓерданите на англиската кралица

Оваа година се одбележува 60 годишнината од како Кралицата Елизабета II е на престолот. По тој повод во Лондон на 8ми февруари ќе биде...

Ледена убавица | Саша Пивоварова

Саша Пивоварова (Aлeкcaндa "Саша" Игoрeвнa Пивоварова) е родена на 21 Јануари 1985 година, во Москва. Како студент на  историја на уметност, никогаш не ни...