Laura Laine | моден илустратор

Laura Laine уште за време на своите студии по моден дизајн во Хелсинки се повеќе се посветувала на модната илустрација, која денес и е...

Мини панорама

Како совршен моден додаток на Вашиот семеен амбиент, како уникатен репрезент на локалитетот застапен меѓу речитите страници, како редок вид на уметност кој рамноправно...

Резбање лубеници – неверојатна уметност (1 дел)

Познато е дека Американците за време на празникот “Ноќта на вештерките“, традиционално резбаат тикви во разни облици кои служат како фенерчиња и декорација на...

Пиреј – Петре М. Андреевски

Прозниот опус на Андреевски е исклучиво свртен кон македонската реалност, лоциран во македонско село, во етнички чистиот амбиент во Демир Хисар - несомнено, една...

Комични фото манипулации

Аргентинскиот уметник Manuel Archain не је ограничува својата имагинација на едноставни фотографии и наместо тоа создава луди и комични фото - манипулирани сцени, кои...

Модерна пештера

"Модерна пештера" е канцаларија на архитектонското биро Selgas Canо од Шпанија изградена во шума. Има форма на долга цевка која е поделена на два дела во...

Верувај дека најдоброто доаѓа

Верувај дека си тука со причина. Има многу нешта на овој свет кои можеме да ги видиме со нашите очи. Но, ако погледнеш со...

Овошје, зеленчук, цвеќе и портрети

Klaus Enrique Gerdes е фотограф кој живее и работи во Њујорк и е еден од подобрите и почитувани фотографи. Препознатлив е по неговиот проект на...

Бескрајно огледало | Боливија

Со пространство од 10,582 km², кое се наоѓа на 3600 m надморска височина на Андите, Salar de Uyuni е најголемата солена пустина во светот....

Weightless | Erika Janunger

Проектот "Weightless" на шведската артистка и дизајнерка Erika Janunger претставува спој на архитектура, кореографија и музика. Се што се чини дека е вертикално поставено во...

Кученца за во сечиј дом | Minami Kawasaki

Талентираната дизајнерка од Јапонија, Minami Kawasaki ја користи волната како материјал за дизајнирање и прави толку слатки, мали кученца на кои ретко кој може...

Џинс во боја

Збогум на стариот, досаден, син тексас. Низ продавниците се почесто среќаваме фармерки во интересни, летни бои. Лесни за комбинирање, дури и со најпроста маичка...

Во потрага по ексклузивна фотографија | Папарацо

Зборот папарацо има италијанско потекло и се употребува за ознака на фото новинари кои се во потрага на најдобра фотографија при фотографирање на познати...

Скриената убавина на пустинските цветови | Martin Heigan

Martin Heigan работи како 3д артист во филмската индустрија, но освен визуелните ефекти и 3д анимацијата, негова голема љубов е и макро фотографијата. Поради...
video

Од блогот на еден писател

Постоеја времиња каде што единствениот контакт кој читателите беа способни да го направат со својот омилен автор беше преку континуирано конзумирање на нивните книги,...

Новата реклама на Absolut Vodka

Swedish House Mafia се новите заштитни лица за новата реклама на Absolut Vodka наречена GREYHOUND. Неверојатна комбинација на звуци и видео. Според нас новиот звук на  Swedish House...