Дванаесет премиери што не смеете да ги пропуштите во септември

Pickbox никогаш не спие кога се работи за нови серии, па одлучи да ве изненади со најголемата тура новитети кои пристигнуваат уште од 1 септември....

Забавата по Оскарите

По оскаровскиот спектакл, традиција е да се организира забава за прославување на номинациите и наградите. Оваа година, Vanity Fair изгради студио во близина на локацијата на забавата...

Комична еволуција на актери и карактери

Evolution of... е серија на илустрации изработени од артистот Jeff Victor, која низ кaрикатурни цртежи прикажува времеплов на кариерата на познати актери и карактерите...

„Исцелител“ повторно на филмски фестивал во Америка

Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјална конкуренција на меѓународниот филмски фестивал во Кливленд во Соединетите Американски Држави. Филмот ќе се прикажува во програмата...

Конечно во Македонија 3Д технологија

Сидрото се крева на 4ти февруари со филм кој едноставно ни доликува нам и вам. Приказната за култната перформер, кореограф, танчер и режисер на...

Препорака за филм | Тролови

Режија: Mike Mitchell Актери: Ана Кендрик, Џастин Тимберлејк, Расел Бранд, Џејмс Корден, Гвен Стефани Траење на филмот: 91 Минути https://www.youtube.com/watch?v=PXrm5eU6HtY Кога станува за анимација настаната како плод на фантазијата на креаторите...

Првиот трејлер за Малиот Принц

Најпознатиот детски наслов со најфилозофска содржина на светот доживува своја нова екранизација - „Малиот принц“ кој оваа година наполни 71 година сеуште си стои...

[Филм] Магичниот Мајк XXL

Три години откако Мајк се откажа од животот со стриптиз во врвот на својата кариера, тој и останатите Кралеви на Тампа тргаат на пат...

4 Филмови во режија на жени кои не треба да ги...

Филмови во режија на жени кои не смеете да пропуштите оваа година...Досега Холивуд успешно ги игнорираше жените - режисери. Но, се кулминираше на  „Златен...

Како би изгледале куќите на познатите филмски режисери?

Federico Babina низ својата најнова серија илустрации ,,Archidirector“ ја провлекува споредбата помеѓу архитектите и светски познатите творци на филмови. ,,Режисерите се како архитекти на кинематорафијата.’’...

Празни кино-сали

Franck Bohbot направи серија на фотографии "Cinema" во која фотографирал празни кино-сали во кои под совршена светлина се изразува убавината на фреските, ѕидните декорации и...

Гледај Црни едра и научи како да бидеш вистински пират

Без разлика дали се сурови разбојници или не, сите сакаме да слушаме за пиратските авантури на море, за закопаното богатство, за папагалите на рамената...

Враќање на вербата #1

Претежно, светот има навика да го перцепира Холивуд како бесмилосрдна машина за креирање приказни кои укажуваат на одвратноста на човечкиот род, заедно со негативните...

Богата програма на третиот фестивалски ден од 17.СФФ

Пет филмски остварувања ќе бидат прикажани денес во градското кино ,,Милениум'' и ,,Кинотека на Македонија'', во рамки на 17. Скопски филмски фестивал. Третиот фестивалски ден...

Нови уникатни сцени на јунаците од Star Wars

Незаборавните Star Wars постојано се инспирација за нивните најверни фанови. Zahir Batin, малезиски талентиран фотограф, изработи сопствени сцени со главните херои на омилениот филм, притоа фотографирајќи ги. Фотографиите...

[Филм] Војна на ѕвездите: Силата се буди

Пристигнува империјата од далечната галаксија. Силата се буди! Те повикува на нова авантура! По речиси 10 години, пристигнува новото продолжение од сагата „Војна на ѕвездите:...