Празнување на Новогодишна ноќ во големите градови низ светот!

  Новогодишната прослава е само една ноќ, ноќ која треба да биде незаборавна. Но, кое е најдоброто место кога часовникот ќе удри полноќ на 31...

Предновогодишна магија во Виена!

Од средината на ноември до Божиќ, најубавите плоштади во Виена се претвораат во магични Божиќни пазари. Аромата на божиќните вкусни закуски и топлите напитоци...

Secret Bay – сосема нова визија на карипски луксуз!

Откриваме една од најдобрo чуваните тајни на Доминикaнската Република ... Само една година откако ураганот Марија направи неверојатна штета во овој дел од светот, луксузното...

Најубавиот замок  Schloss Neuschwanstein во Германија!

Историја на замокот Нојшванштајн Замокот Нојшванштај или на германски Schloss Neuschwanstein, во превод „нова лебедова карпа“ е изграден во XIX век на стрмен рид близу Хоеншвангау и Фисен во југозападна Баварија во Германија. Негов нарачател...

Палермо – Главен град на културата за 2018 година!

Кога Палермо ја доби титулата Главен град на културата 2018, неговиот градоначалник рече: "Сите победивме", додавајќи дека најважниот аспект на градската култура на Палермо...

Природните убави на Канада во есенската сезона!

Есента е можеби најубавото годишно време кое изобилува со прекрасни пејзажи и фантастична природа. Во овој период од годината, патувањето треба да ви биде...

Што треба да видите во Лондон за 48 часовен престој!

  Независно дали ќе слетате на аеродромите Heathrow или Gatwick, ќе имате лесен пристап до многу главни атракции во Лондон. Дури и со само 48...

Посетете го „Замокот на Дракула“ во Трансилванија!

   Замокот Бранкој е национален споменик и симбол во Романија, а се наоѓа во близина на селото Бран. Тврдинта се наоѓа на границата помеѓу Трансилванија и Валачја. Познат како „Замокот на Дракула“...

Висока цена за една ноќ во апартманот Грејс Кели во Монако!

Еден од омилените хотели на принцезата Грејс од Монако бил спектакуларниот Hôtel de Paris Monte-Carlo кој се наоѓа во срцето на градот -држава на познатиот...

Поглед на есенски пејзажи од воз!

  Природата и пejсажот со лисјата кои паѓаат секоја година на есен, се совршени. Во Соединетите Американски Држави можете да ги најдете едни од најубавите природни...

Се отвори “Ducasse sur Seine” – ресторан кој плови по Сена!

Француската кулинарна легенда, Алан Дукас, отвори нов ресторан во најромантичниот град на светот - Париз. Дукас, еден од најпознатите и највлијателните готвачи на светската кулинарна...

Места кои се познати по есенската идила!

  Есента е таков период во годината, каде уживаме во златните пејзажи и во вкусната храна која ни ја нуди сезоната, значи време за тикви,...

Дестинации за оваа есен – Англија, Велс, Шкотска и Ирска !

  Патувањето низ Англија, Велс, Шкотска и Ирска на есен може да биде особено спектакуларно. Пејзажите не само што вклучуваат бескрајни зеленила, високи планини и...

Вроцлав во Полска – град кој треба да го посетите!

Вроцлав, Полска – град кој мора да го посетите  Најголемиот град во западна Полска, Вроцлав е шармантен град сместен на реката Одер. Познат е по...

Прекрасни национални паркови во Индија!

Ако сакате да ги видите дивите животни во природни живеалишта и да уживате во епските предели, тогаш можеби е време да планирате една национална...

Откријте ја магијата на живописниот Kauai!

Ако сте жедни за неверојатно патување кое не само што ќе ги стимулира вашите сетила, туку ќе ја смири и вашата душа, нема подобар...