Современите уметници со портрети на познатите книжевни ликови

Ако важите за страствен читател (односно ако се пронајдовте во 10те знаци дека сте библиофил), тогаш знаете дека најдобрите ликови од книгите тешко дека...

Хостел кој нуди интересно преноќување меѓу книги!

Хостелот "Book and Bed" во Токио стана голем хит. Веднаш по него се отвори и вториот хостел  "Book and Bed"2, во Кјото. Овие хостели...

7 бенифиции на читањето

Општо-познат ни е фактот дека на светот, постојат 2 категории на луѓе: оние кои сакаат да читаат и оние кои не сакаат. Некаде меѓу...

Книжевни тетоважи | The fault in our stars

Кога големиот TIME магазин дава оценка содржана во: „Виновни се ѕвездите“ е љубовна приказна, една од повеќето вистински кои навистина може да Ве допрат,...

~Елегии за Тебе~ Koчо Рацин

~Елегии за Тебе~ Вчера cипојдов, наминав низ таја гора зелена, под тија буки високи, по килим сенки широки. Одев со глава замаен, наведнат, мртов, зачмаен; одев со грутка на срце и кара...

Две девојчиња во сино – Мери Хиџинс Кларкс

Судејќи по нејзините преку 30 романи, раскази, мемоари и ко-авторски романи заедно со нејзината ќерка Керол, Мери Хиџинс Кларк е кралица на неизвесноиста: една...

Прошетка по виножитото | Arthur Casas

Одењето во книжарница често е придружено со негодување или бунтување од страна на децата. Секоја чест на исклучоците, но последниот проект на Arthur Casas сместен...

Раѓањето на огнот – Сузан Колинс

Најверојатно најзлобната критика која Сузан Колинс може да ја добие е леснотија при читањето: многу повеќе од живот кој виси на конец, многу повеќе...

7 предвидувања за „Пеколот“ на Ден Браун

Првата книга на Ден Браун по 2009 година, магично ќе се појави на полиците следниот месец - читателите се крајно возбудени по овој повод,...

За пишувањето, од Зола

„Од моментот кога ќе започнам со нов роман, животот ми се трансформира во едно бескрајно мачење. Првите неколку поглавја знаат да одат прилично добро...

Walmart | Најголемата библиотека во САД

Постојат илјадници напуштени простори, кои стојат празни низ соединeтите држави: како пример ќе ги посочиме поранешните трговски центри Walmart кои имаат капацитет на 2,5...

Walk A Crooked Mile Books | Железничка книжарница

Како што сопственикот Greg Williams вели, несекојдневната локација на книжарницата Walk A Crooked Mile Books во Филаделфија, сместена во старата железничка станица, „најдобриот показател...