Отворен најголемиот саем на книгата во Франкфурт!

  Најголемиот светски издавачки саем, Саемот на книгата во Франкфурт, во вторникот беше отворен со 7.000 изложувачи од 110 земји. Издавачите и издавачките куќи "напорно работат...

Африканските кралици кои ја сменија светската историја!!

Борбени, храбри, воинствени, симболи на отпорот- тоа се карактеристиките на африканските кралици кои со своето владеење ја смениле историјата на своите народи. 1.Нефретити, (Nefretiti) Таа е...

Најубави простори за чување на книгите во домот!

  Денес, да имате голема домашна библиотека, изгледа како сцена од дамнешна епоха. Сега, кога сите тие книги и списанија ни се достапни онлајн, стандардните...

Пронајдена гробница на древен љубовен пар стара 5000 години!

Во околината на Караганди во Казахстан е пронајдена гробница стара 5000 години, објави "Daily Mail". Археолозите откриваат дека датира од бронзеното доба, кога постоело...

Роман “Мистерија” од Федерико Аксат!

  Родена е новата ѕвезда на светското книжевно небо Федерико Аксат "Мистерија" - роман во кој провејува уметноста на Габриел Гарсија Маркес и хуморот на Роберто Болањо...

Моќта на љубовта – книга за древната мудрост на Толтеците

Предлог кнога за читање: Моќта на љубовта од Дон Мигел Руис -  Издавачки центар ТРИ  Уметност за мудроста на старите Толтеци Најсреќните мигови во нашиот живот се оние...

Во Перу пронајден рељеф стар 4000 години!

Рељеф стар 4000 години е пронајден во Перу, објави новинската агенција "Andina". Околку три метра долг и еден метар висок овој рељеф е пронајден...

Недопреното срце на Татиана-(Владимир Мајаковски)!

Не попусто се вели дека големата љубов е многу посилна и од смртта. Во историјата на литературата ваква љубов била неостварената љубовна приказна помеѓу...

Златните маски од Требеништа на изложба во ноември!

По повод стогодишнината од првите наоди во археолошкото наоѓалиште Требеништа, Охридско, во ноември оваа година ќе биде организирана изложба каде ќе бидат презентирани на...

Поезија: „Барбара“ и “За тебе љубов моја” од Жак Превер!

СВЕТСКАТА ЛЕГЕНДА - ЖАК ПРЕВЕР, ПОЕТОТ ОД ПАРИЗ Жак Превер е истакнат француски поет, претставник на надреализмот и симболизмот. Роден на 4 февруари 1900 година...

КОНКУРС за МЕЃУНАРОДЕН ПОЕТСКИ ФЕСТИВАЛ: „ЛИТЕРАТУРНИ ИСКРИ 2018“ – ГОСТИВАР

Право на учество имаат сите поети од Македонија и Балканските земји. Се натпреваруваат во две возрасни категории, до 18 години и над 18 години. Секој...

Книги кои секоја жена треба да ги прочита: Матилда од Роал...

Денес ви ја претставуваме третата книга од серијата на Книги кои секоја жена треба да ги прочита ... (предходно ви ги претставивме "Вториот пол" од...

“Малите жени” од Louisa May Alcott!

Книги кои секоја жена треба да ги прочита: Минатиот пат ја претставивме книгата - „Вториот пол“ на Simone de Beauvoir, а сега "Малите жени" од Louisa May...

Книги кои секоја жена треба да ги прочита!

Постојат книги кои секоја жена треба да ги прочита. Најдобрите книги со причина се дефинирани како класици. Тие се напишани од најголемите умови на литературата,...

Апартман за колекционери на книги!

Постојат многу разлики помеѓу студијата за дизајн на ентериер: една од нив е додека едните целат кон необичност, другите бараат да се обезбеди голем...

Ново продолжение на култната книга Ѓаволот носи Прада

Lauren Weisberger, напиша роман за тоа како сега живее поошничката на Mirande Priestley, Emily. Фасцинантната и застрашувачката Miranda Presley покрај себе имаше двајца асистенти. Среќната и...