Кога е вистинското време за вежбање?

Дебатата која во светот на фитнесот и понатаму продолжува да се дискутира е кое е правото време за вежбање, наутро или навечер? Од направените истражувањата,...

Три правила за здраво срце!

  Дури 80 % од причините на сите смртни случаи се припишуваат на кардиоваскуларни болести, затоа е навистина важно да се работи на превенцијата на...

5 навики кои можат да ви го продолжат животот!

Студијата на Харвард откри дека усвојувањето на овие пет здрави навики, може да ви донесе до десет години подолг живот. Со менување на начинот на...

Најдобар избор за доручек!

  Појадок е најдоброто нешто што можете да го направите за себе во утринските часови, дури и кога сте уморни и ненаспиени. Раниот појадок го раздвужува...

Како да се забрза растот на косата?

Стариот начин за поттикнување на растот на косата, со намирница која сите ја имаме  во својата кујна е оризот, кој е широко распространет во...

Неколку причини зошто треба да имате цвеќиња во домот!

 Сите ние ја сакаме свежината и боите на цвеќињатa. Не е тешко да се погоди зошто, цвеќињата се убави. Сепак, нивната убавина не единствена причина...

Придобивки и ризици од консумирање на кафето!

Придобивки и ризици од пиење кафе Чаша кафе наутро ви нуди многу повеќе од зголемување на енергијата. Здравствените придобивки од консумирање кафе, велат некои истражувачи,...

Благодетите од циметот!

Циметот е одличен зачин, бидејќи секој десерт од јаболки го прави магичен, а во есен и во текот на зимата е неопходен додаток за...

Природни состојки од кои вашата кожа ќе изгледа совршено!

Иако повеќето луѓе не го разбираат тоа, омилените производи за нега на кожата понекогаш можат да бидат изработени со штетни состојки, токсини и хемикалии....

Зелена витаминска бомба за енергија преку цел ден!

Зелена витаминска бомба Сите знаеме дека зелената боја во исхраната значи многу здравје и сила за извршување на дневните обврски. Еве еден smoothie рецепт, одличен за...

Нова хит диета со банани!

Оваа хит диета е многу популарна, а нејзиното основно правило е да јадете банани за појадок со една или две чаши со млака вода. Една...

Десет исклучително здрави намирници!

Добро избалансираната исхрана, заедно со физичката активност е основа за добро здравје. Здравата исхрана вклучува конзумирање на висококвалитетни протеини, јаглени хидрати, здрави маснотии, витамини, минерали...

5 природни маски за здрава и убава коса!

5 природни маски за здрава и убава коса Секоја жена посакува нејзината коса да има посебен сјај и нежност, да биде здрава и убава, меѓутоа...

Како до бели заби на брз и едноставен начин!

Како до бели заби на брз и едноставен начин Популарната изрека вели: „Насмевни се и светот ќе се насмевне со тебе“. Нема сомнение дека убавата...

Зошто треба да јадеме ананас?

Ананасот е неопходна храна во текот на летото, но исто така и за време на другите сезони. Ананасот е одличен за колачи, овошни салати и...

Здрав корнер: Диета која позитивно влијае на вашиот мозок!

Диета која ве прави потенки и поумни во исто време? Да, навистина постои! Со оглед на тоа што дозволената храна е со малку калории, туку...