Гастрономија: 15 Најдобри ресторани во светот!

  Кога се објавува листата на најдобрите ресторани во светот, во светот на гастрономијата често предизвикува возбуда и вознемиреност. Од целиот свет, насекаде има голем број...

5 многу важни причини зошто треба почесто да јадете цреши!

Се наоѓаме во сезона кога се ужива во црешите и нивните бројни позитивни здравствени ефекти. Црешите се консумираат самостојно, но исто така, може да се...

Попладневен десерт – кифлички со јогурт и мармалад!

  КИФЛИЧКИ ОД ЈОГУРТ СО МАРМАЛАД Време да отстои тестото: 1 час Време на печење: 20 минути Температура на рерната: 180 25 дкг путер 50 дкг брашно 1 јогурт 1 прашок за...

Слушањето на овие песни ќе ви помогне во борбата со анксиозноста!

  Анксиозноста може да се реши со слушање песни Многу луѓе се под постојан стрес, а според психолозите, голем број луѓе се борат со вознемиреност, додека...

Салата Waldorf за денешното мени!

Салата Waldorf Состојки за 4 лица 300 г целер 200 гр кисели јаболка 200 гр пилешко филе 3 супени лажици сок од лимон 2 лажички Vegeta За преливот на салатата: 100...

Дали треба децата да јадат слатки?

Родителите се често во дилема, дали децата треба да јадат слатки? Истражувањата покажале дека децата на кои не им било дозволено да јадат слатки во...

За пушачи: Исчистете ги белите дробови за 3 дена!

Луѓето кои пушат повеќе од пет години се со поголема веројатност да се соочат со белодробни заболувања, како што се бронхитис и кашлица. За да...

Покачете ја енергијата со вкусен пијалок!

Во изминатиов период, ве мачи познатиот пролетен пад на енергијата и постојаната желба да ја надминете со прекумерно уживање во слатки? Пред да стигнете до...

Здрав корнер: Благодети од сливите во исхраната!

6 причини зошто редовно треба да консумирате сливи ... Слатки, со сочен вкус, тоа е само една од причините зошто сливите ги вклучуваме во секојдневната...

Направете домашен лек за коса од див костен!

. Дали знаевте дека дивиот костен ја зајакнува косата? Под прекрасната црвеникаво-кафена кора од костенот, се крие вистинско богатство  од исклучително корисни минерали, витамини од B групата,...

Вежби кои веднаш ќе го подобрат вашето расположение!

  Ви предлагаме психолошки вежби за подобрување на расположението Сите сме понекогаш лошо расположени, но за тоа постои брзо и ефикасно решение. Ако ве пратат негативните мисли,...

Неколку причини зошто пикникот е најдобра идеја!

Топлите денови нè покануваат да излеземе на отворено, а со нивното пристигнување започнува и пикник сезоната ... За оние кои се уште немаат можност да...

Revalid Hair Care најбрзорастечки beauty бренд во Македонија

Revalid Hair Care Macedonia ја освои својата прва награда за најбрзорастечки бренд во Македонија во категорија "Убавина" на гала вечерта по повод 10 годишнината на...

Златна мешавина за природен имунитет!

Kуркумата во комбинација со мед е непроценлив природен лек! Овој природен лек се препорачува за консумирање кај луѓе кои се борат со бактерии и вируси. Мешавината...

Уживање во чоколадо без грижа на совеста!

Познат француски произведувач на чоколадо ги претстави своите први слатки без млечни производи, глутен и шеќер ... Науката тврди дека чоколадото им помага на луѓето...

Ручек за денес – запечен спанаќ со пармезан!

Зелениот зеленчук е во мода овој месец - во салати, оброци, па дури и во десерти. Денес ви нудиме рецепт за вкусен и здрав...