Вкусен рецепт за пица

Со оглед на моменталната состојба, сега е одлично време да ги усовршите вашите кулинарски вештини.  Пицата е дефинитивно една од нашите омилени јадења, така...

За вечера: Лесна и хранлива крем чорба!

Лесна крем чорба од свеж зеленчук, вкусна и пријатно нежна за непцето - идеална за вечера. Крем чорбата од морков и ѓумбир со ориз е...

Рецепт за пијалок од куркума и ѓумбир за силен имунитет!

Коренот од ѓумбир е богат со важни витамини и минерали и содржи бројни фитонутриенти кои имаат силни антиинфламаторни својства и го стимулираат протокот на...

Како да се грижите за кожата на лицето под заштитната маска?

Карантинот и корона вирусот предизвикаа нови правила за убавина во не многу едноставни услови. На пример, присилното носење заштитни медицински маски на јавни места може...

Кои се позитивните работи од самоизолацијата?

Изолацијата која на сите ни е препорачана, повеќето луѓе многу тешко ја прифаќаат. Но, и покрај тоа што можеби на прв поглед ни се...

20 минути вежби за совршено тело

Искористете го слободното време за вежбање! Ако не сте сигурни како, ова е дефинитивно статијата за вас. Во продолжение има кратко видео во кое ќе...

Убавина: Хидратантни маски за лице направени од состојки што ги имате...

Доколку сакате да внесете малку живот на вашата кожа и да ја освежите без да потрошите дополнителни пари, погледнете ги овие 2 рецепти, маски...

Зошто не смеете да јадете банана за појадок?

Бананите се на самиот врв на здрави намирници, обезбедуваат енергија, заситуваат, имаат висока содржина на калиум и магнезиум, добри се за срцето и мускулите...

Кокосовото млеко помага во борбата против бактериите и вирусите!

Кокосовото млеко има навистина импресивен микрохранлив состав. Имено, содржи железо, магнезиум, бакар, калиум, селен, цинк, фолна киселина и витамин Ц, покрај тоа, во помали количини...

Трик за меки и мазни раце

Чувство на затегнатост, пецкање, пукање на кожата... Ова најдобро ја опишува моменталната состојба на нашите раце,поради прекумерното миење на рацете и одржување на почеста хигена...

Корисни 3 намирници кога сте под стрес!

Најчеста работа која ја правиме кога сме под стрес е посегнување по нашите омилени слатки за што побрзо да добиеме позитивна енергија, но ова...

Здрава и ефтина храна која секогаш треба да ја имате во...

Сите знаеме дека здравото живеење воопшто не е ефтино, посебно био производите и свежиот органски зеленчук. Но затоа следниот пат кога ќе одите во продавница,...

Намирница која ќе ви помогне во справување со проблематична кожа!

Млекото од овес го привлече светското внимание, при што една истражувачка фирма известува дека продажбата на тој пијалок се зголемила за 71 процент меѓу...

3 важни витамини кои го јакнат имунитетот!

Силен имунитетот е важен во борбата против вирусите ... Само силен организам може да се спротивстави на болест која не бира кого ќе  нападне. За...

Рецепт: витаминска бомба која го чисти организмот!

Во време кога на светот му се заканува опасен вирус и кога започнува пролетта, исклучително е важно задраво да го храниме својо организам. Сите ние...

Идеален појадок за слабеење

Диеталниот појадок е комбинација на протеини, овошје и јаглени хидрати од производи од цели зрна. Таквиот појадок ќе ве засити неколку часа. Избегнувајте слатко! Зелен...