Погача со паричка за среќа и бериќет во домот!

Лепчето со паричка или погача со паричка кај нас во Македнија се прави според обичаите во регионот. Некои денес на Бадник, други на Василица! Според...

Куќата на Марк Твен отворена за писатели

За денес имаме една вест која ќе ги израдува љубителите на книжевноста. Легендарната куќа на Марк Твен во која тој ги напишал своите најпознати...

Невидливиот град – Џанлука Васало

Како дел од истражувањето спроведено во Сардинија од страна на Fondazione di Sardegna, уметникот Џанлука Васало се посветил на темата депопулација и ги претставил желбите,...

Црниот сладолед стана нов хит во светот!

Можеби посакувате нешто повеќе од вообичаениот сладолед кој ќе послужи само да ви го излади јазикот? Ако одговорот е да, тогаш погледнете го овој...

Најспектакуларни фонтани на светот!

За Фонтанатa Треви во Рим, сите сте слушнале, за познатата Bellagio фонтана во Лас Вегас знаете од  филмот Ocean's Eleven. Иако не постои сомнеж...

Според Форбс која е најдобро платена актерка во 2017 година?

Форбс ја објави традиционалната листа на најдобро платени актерки во Холивуд Со заработени 26 милиони долари во 2017 година, Ема Стоун е најплатената  актерка. Добитничката на...

Најмали земји на светот за кои не сме ни знаеле дека...

Откривме некои сосема нови места за кои никогаш не сме слушнале. Некои од овие места се толку мали што едноставно е неверојатно да помислите дека...

5 работи кои за 10 години нема веќе да постојат!

Во денешниот свет, технологијата се развива со зачудувачко темпо, кога само ќе се сетиме дека пред неколку години користевме мобилни телефони на преклоп, касети,...

Опра Винфри: 5 совети за посреќен живот!

Опра Винфри е личност која го обликуваше "ток-шоу" форматот и која засекогаш ќе остане омиленото телевизиско лице на милиони луѓе. Нејзината напорна работа и нејзините...

Според Фенг Шуи: Бои кои оваа година ќе ви донесат среќа!

Според Фенг Шуи, боите на аксесоарите, накитот или облеката претставуваат хармонија на животната енергија, а ние сакаме да ви ги претставиме некои од најдобрите...

Атриа – нов и повисок стандард на домување

Новата населба Александрија ја добива својата 5-та зграда со атриум Новата населба во Скопје, Александрија, благодарение на Фабрика Карпош, започнува со изградба на резиденцијална зграда...

Елемнети за кујна инспирирани од уметноста!

  Англиската уметница Кејт Честер, со седиште во Ливерпул, создава рачно изработени дрвени даски за сечење, кои изгледаат како уметнички дела ... Инспирирани од природата, секој...

Се отвори “Ducasse sur Seine” – ресторан кој плови по Сена!

Француската кулинарна легенда, Алан Дукас, отвори нов ресторан во најромантичниот град на светот - Париз. Дукас, еден од најпознатите и највлијателните готвачи на светската кулинарна...

Јапонскиот крал на рибите купи туна за 3,1 милиони долари!

Јапонија е најголемиот потрошувач на туна во целиот свет ... Сепак, не сме знаеле дека нивната опсесија со оваа риба може да ги доведе да...

Ново: Tesla robot taxi од 2020 година!

"За една година и три месеци најдоцна, низ улиците ќе возат над еден милион робот такси возила на Тесла" - изјави Илон Маск. Според...

Хороскоп од 04.01. – 10.01.2016 година!

ОВЕН Љубов - Одлична хармонија, кога се работи за љубовта. Ви се чини дека сите погледи се упатени кон вас. Со задоволство ќе се дружите...