Чудесната ледена земја | Лапонија

Лапонија е регион во северна Европа, лоциран во арктичкиот круг кој се протега на територијата на четири различни држави: Финска, Норвешка, Шведска и Русија....

Уметност со пегла | DDB

Пеглaњето е обврска која ги иритира повеќето. Работа кои повеќето ја сметаат за досадна, монотона, нешто што го сметаат за принудно и ни малку...

Хороскопот и изборот на книги

Согласно нашиот избор и независно дали верувате или не верувате во хороскоп, со сигурност тврдиме дека сепак сте љубопитни да дознаете зошто ги направивме...

Најслатките бебешки костими

Креативни и преслатки костими за бебиња, дизајнирани од Carolyn Caffelle за Ноќта на Вештерките, а може да ви послужат како идеја за маска на...

Интересни предлози за брак

Во сезоната на свадби, сите се некако романтично расположени и воглавно се сложуваат со констатацијата дека убавината на венчавките е што, барем на неколку...

Барбиките на Ноел Круз

Ноел Круз е еден од најпознатите уметници истакнат во работата со кукли - најпрепознатлив во сферата на адаптирање на најпознатата Барби во филмовите, која...

Избор за најгрдо куче 2012

Иако убавината е релативна работа и за вкусовите не се дискутира, во САД уште од 1970та година се организира изборот за најгрдото куче на...

Фудбалска треска во домот

Љубителите на фудбалот може да погледнат како се може да го уредат омиленото катче. Идеи за сите возрасти – почнувајќи од прекривки, разни декорации...

Цветна покривка од пластични шишиња

Дизајнерот Garth Britzman употреби 1500 стари пластични шишиња за да ја создаде оваа прекрасна, шарена паркинг покривка во Линколн, Небраска. Целта на оваа несекојдневна...

Доживеј го градот, живеј го јазикот

Париз, Лондон, Барселона, Лос Анџелес, Сиднеј, Пекинг и Ванкувер - седум светски градови спакувани во исто толку убави и едукативни видео разгледници. EF International...

Совршени песочни скулптури

“Ако си трпелив може од зрно да направиш планина“ - рекле луѓето. Овие уметници најверојатно имале и многу добра идеја и трпение за да ги...

Велигденски декорирана храна

Покрај креативноста искористена во декорирањето на велигденските јајца, може да си поиграте и со храната. Салати, колачиња, сендвичи, кифлички во форма на зајчиња и...

Оригинални и креативни маски за 1ви Април

Во пресрет на 1ви Април, "Денот на шегата" , ви претставуваме неколку идеи како со малку труд, имагинација и минимални финансии би можеле да...

Снегот како платно | Simon Beck

Уметникот Simon Beck навистина многу го сака ладното време! Тој минува цел ден врз замрзнатите езера во Франција, креирајќи ги овие спектакуларни дела врз...

Buena Vista Tatoo Club

Buena Vista Tatoo Club е студио стационирано во Верзбург,Германија. Тату артистите Volko Merschky и  Simone Pfaff  развиле многу интересен стил кој е мешавина од гранџ графички...

Најчудните тетоважи што сте ги виделе

Kaнадскиот тату артист Јан Блек или Yourmeatismine започнал со тетовирање од својата 15та година. Оттогаш до денес, тој развил стил кој е еден од...