Интересни факти кои не сте ги знаеле за бисерите

"Бисерот се  смета за крал на скопецниот накит,  но и накит кои го носат кралевите". Со оваа интересна изрека ќе ви претставиме неколку интересни...

Сте виделе ваков леб? Го има само во Токио!

Мајка и пекарка од Токио под псевдоним Konel Bread, крие прекрасна уметност во внатрешноста на лебот. Инспирацијата ја црпи од  цртежите на својот син и...

Светски ден на пивото: Се што не сте знаеле

Првиот петок од Август е Светски ден на пивото! Пивото е најпознат светски алкохолен пијалок и трет најконзумиран пијалок после водата и чајот, што...

Eфтини и здрави намирници кои секогаш мора да ги имаме!

Свесни сме за фактот - да се живее здраво, не ни малку ефтино. Био производите, овошјето и зелнчукот од пазар, се многу поскапи од...

Погледнете во Новогодишниот каталог на IKEA!

Новогодишната и Божиќната колекција на IKEA, инспирирана е од шведската традиција од крајот на 19 век. Со едноставни и природни материјали, како што се...

“Арт чорапи” – совршен подарок за љубителите на уметноста!

Да барате совршен подарок за некого е тешка задача. Посебно ако тој некој е љубител на уметноста и постојано ги посетува галериите и музеите....

Со “Napkin Table” враќање кон основната комуникација!

Индустрискиот дизајнер Hung Lu Chan, креираше оригинален концепт наречен "Napkin Table". Неговиот дизајн го нагласува односот и интеракцијата помеѓу две личности со овој лесно...

Unicorn Macarons се апсолутен хит!

Сите ги сакаме малите макарони и сите ги сакаме шарените симпатични еднорози! Тимот на A Union of Awesomes, одлучиле да го спојат најдоброто од...

Робот кој ги носи вашите работи од продавница до домот!

Дали понекогаш сте посакале супердроидите од Војна на sвездте да се реалност? Мулти-функционалниот R2-D2, да ви поправи се што е потребно и да ги...

Колачи инспирирани од уличните уметници!

Кога интернационалниот уличен уметник Banksy би бил колаче, тоа би изгледало како совршена комбинација на чоколадо и ванила.... Вака размислува главниот слаткар во хотелот Rosewood, каде...

Нов највисок облакодер на светот во Њујорк!

Њујорк го добива најголемиот облакодер на светот наречен The Big Bend. Њујорк е град на недвижнини, атрактивни облакодери и не е тајна, ако живеете во...

Најскапи раси на кучиња во светот! (прв дел)

Правилната грижа и негување на едно куче, може да ве чини цело богатство на годишно ниво, ако се сметаат вакцините, храната и производите за...