Култниот „Риц” повторно отворен во Париз

Омилениот париски хотел на светската модна елита беше повторно отворен. Хотелот „Риц" се реновираше скоро четири години, за неговото реновирање беа потрошени близу 450...

Шокантни антифеминистички постери

Шокирачки анти-феминистички постери кои му наметнуваа дискриминирачка порака на светот во раните години на 20 - тиот век. Иако The Suffragettes неуморно се обидуваа да го...

Toybox House – 13 квадратни метри за пријатен дом!

Toybox House е дизајниран и конструиран од студентите по музика Frank Henderson и дизајнерот Paul Schultz. Toybox House, израсна од концептот кој налага дека домот...

Модерен редизајн на куќа стара 170 години!

Asdfg Architekten креативното студио, го креираше Miller's House проектот, современ редизајн на историскката архитектонска структура која се наоѓа во популарниот дел Prenzlauer Berg во...

Станот на George и Amal Clooney во Њујорк!

Познатиот пар George и Amal Clooney, купија стан во новата луксузна зграда /во изградба/ на познатиот трговец со недвижнини Aby Rosen. Зградата ја потпишува Norman...

Дела од целиот свет добија награди на 9-тиот Скопје Постер...

Повторно по 4 години Скопје Постер Фестивал, пред многубројната публика ги претстави победниците на овогодинешното девето издание во просторите на Музеј на Град Скопје. „„Криза...

Умна саксија за цвеќе!

Колку пати сме заборавиле да го налиеме цвеќето? За среќа, сега постои саксија за цвеќе "The Natural Balance", која го потсетува сопственикот кога на...

Керамички шољи кои нудат поглед во космосот!

Amandа Joy Wells, уметница од Оклахома, создаде серија на галактички керамички шољи, кои изгледаат апсолутно надвор од овој свет - во своето арт студио...

Karlie Kloss како Marilyn Monroe во новата кампања на Swarovski!

Супер моделот Karlie Kloss како Marilyn Monroe во новата реклама на познатиот бренд  Swarovski. Американската убавица ја искористи сцената и настапот од филмот  ‘Gentlemen Prefer Blondes’...

Најскапите слушалки на светот чинат 110 000 евра!

Слушалките Focal Utopia by Tournaire навистина ветуваат најдобра музика за вашите уши. Цената на овој модел изнесува 100 000 евра, а со додатната опрема од...

Македонски дизајн на белградската сцена

Под насловот “Помеѓу“ во Белград на меѓународниот фестивал Миксер во периодот 25. - 28. мај ќе биде претставена изложбата на македонски дизајн.“Помеѓу”, е изложба на...

Мебел од стакло на Toncelli Design!

Toncelli Design е италијански производител на мебел од стакло, кој скоро ја претстави својата нова колекција на производи, што резултираше од соработката со група на...

Урбано музичко сафари со Balmain и Beats by Dre!

Модната куќа Balmain објави нова колекција на слушалки во соработка со Beats by Dre. Ова не е првата соработка меѓу Beats и модните брендови -...

Најдобри предмети од супер тренди линијата на H&M за кујната!

Со години, Ikea е во првите редови на светскиот пазар кога станува збор за достапен мебел, садови и декорација за домот. Сепак, во изминатите години,...

Флексибилна трпезариска маса за сите љубители на скандинавскиот дизајн

Неверојатно практичен и паметен дизајн на Норвежанецот Marcus Voraa. Флексибилната трпезариска маса е вистински сон за сите оние коишто уживаат во пријатните разговори за време...

Simone Porte Jacquemus-најсјајната звезда на модното небо

Младиот дизајнер Simone Porte Jacquemus моментално важи за голема надеж во модниот свет. Дефинитивно една од најинтригантните фигури на модното небо во моментов! На основа на...