Како изгледа иднината на облакодерите?

  Јапонскиот архитект Соу Фуџимото објави дизајнерско дело за етерична кула составена од пловечки острови во заливот Чиенхај ... Архитектот на победничкиот дизајнерски предлог пристапи со...

Lindt Home of Chocolate: нова задолжителна атркација за посета

Тука е кога сакаме да го подобриме расположението, да ја подигнеме својата енергија, да покажеме некому дека ни се допаѓа и тоа е одличен...

`Баухаус`,спој на естетското со функционалното, еден век од своето постоење!

      Функионалното не мора да биде и досадно, е  еден од слоганите на креативниите умови и творци на Баухаус движењето, кое оваа години слави еден...

Летна куќа на Ибица

Неодоливо атрактивна куќа која е идеално поставена, во мирен крај на островот, далеку од вревата, летната динамика и бурните деноноќни забави по кои е препознатлива...

Edoardo Tresoldi | Архитектонска инсталација на кралскиот настан во Абу Даби

Абу Даби го перцепираме со сето негово богатство, класа и елеганција. Богатата култура го издигнува овој град меѓу најсјајните скапоцени камења во Блискиот Исток. Италијанскиот...

Саудиска Арабија добива нов уникатен хотел – AlShaykh Hotel 12!

  Како што потенциравме во изминатите неколку недели, Саудиска Арабија се движи со брзина на светлината по патеката што ја води до титулата ултимативна туристичка...

Футуристички wellness центар | Parco Acque

Parco Acque wellness центарот e место каде гостите во италијанскиот Park Hotel ai Cappuccini ќе можат вистински да се релаксираат, а ентериерот претставува визуелна...

Чудесна куќа со бајковита идила

Во сопственост е на германско семејство, кое долго време сонувало за топла семејна оаза оаза налик на француските рустични куќи. Сместена е во живописниот...

Најскапата куќа во Њујорк

Оваа куќа, чија вредност се проценува на 120 милиони долари, се простира на повеќе од 9000 метри квадратни и се смета за најскапата куќа...

Мини хотел на француските Алпи

Доколку некогаш сте посакале да се изгубите во снежната идила на француските Алпи, тогаш малечкиот бутик-хотел Le Chalet Zannier е идеално место да ги...

Преспијте една ноќ во соба на Леонардо да Винчи, Енцо Ферари...

Хотелот Park Belfiore неодамна ги отвори новите тематските апартмани, посветени на најпознатите историски италијански икони.  Десет икони одбрани од страна на архитектите од италијанското...

Се продава куќата на авторот на приказните за „Вини Пу“

Бајковитата куќа која била инспирација за голем дел од приказните и песните за детската книга „Вини Пу“ од неодамна беше ставена на продажба. Авторот...