автори Објавено од Дивиан Артс

Дивиан Артс

6299 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

Работилница без цензура | “Остани бараба – те чекам на тараба”

Работилница за дизајн на комуникација - социјални мрежи Во рамките на Неделата на дизајнот се одржа втор дел од работилницата – Дизајн на комуникација. Оваа...

На Одри со љубов | Новата книга на Givenchy

Рачно нацртани модни илустрации со нејзините најкултни филмски мигови ја красат новата книга со потпис на големиот Hubert de Givenchy, со наслов „To Audrey...

Едиторијал | Хокус покус

Amanda Wellsh како чудната вештерка за октомврискиот едиторијал на Interview Germany, фотографирана од Giampaolo Sgura. Фустан со пердуви од Alexander McQueen, крзен фустан од...

Трансформација низ креации | Дороти Пачкова

Доколку сте љубител на уметноста тогаш на 1 октомври во 19:00 часот бидете во Паркот на франкофонија. Така ќе имате можност да присуствувате на...

Alexander Wang за H&M

Мал дел од моќната и импресивна кампања за новата колекција на Alexander Wang за H&M. Како модели се појавуваат и кик боксерот Rivaldo dos...

Сликовита „Мадам Бовари“ | Takahiro Kimura

Малку подзаборавената, но никогаш незначајна и култна „Мадам Бовари“ на Густав Флобер овој пат Ви ја прикажуваме во поинакво издание. Се чини дека некои...

Хумористичен редизајн | Sara Drake

За љубителите на литературата и хуморот спакувани во едно издание, дизајнерката Sara Drake изненадува со својата колекција на  „Recovered Classics“ и со насмевка на...

Мали несекојдневни слики | Mesut Kul

Mesut Kul е турски уметник кој своите дела ги создава на невобичаени мали предмети. Слика на пердув, пеперутки, различни семки... Идејата ја добил со...

Yolan Cris | невестински фустани 2015

Новата колекција невестински фустани од Yolan Cris за 2015та година. Женското тело како инспирација за дуото дизајнерки со седиште во Барселона. Многу рачно изработени...

Нова линија аксесоари на Choupette Lagerfeld

Миленичиња. Сметани како дел од семејството, третирани како дел од себе, давајќи им важност на мало дете. Како да не беше доволно обесхрабрувачки што...

Промоција на „Нашето последно кафе“ | Коста Петров

Mора да се организираме и овој месец да се собереме сите што се дружевме како деца. Тоа беа последните зборови што јас и ти ги...

Девојче со аутизам создава прекрасни слики

Iris Grace e пет годишно девојче на кое во 2011 година му било дијагностицирано аутизам. Тоа е девојче со талент и желба за сликање....