Почитувани,

На 08 февруари, 2014 г. со почеток во 20 часот, во Македонската Опера и Балет ќе биде изведен романтично-фантастичниот балет во два чина “Жизел“. Праизведен е во Париз, во 1841 година. Тој е еден од  ретките балети кои имаат непрекината традиција на изведување. Во Жизел“ – на  08.02, ќе настапат: нашата примабалерина Александра Мијалкова, во насловната улога, Алберт: Васил Чичијашвили (Грузија), Хиларион: Драган Кочовски, Мирта: Марта Петкова (Примабалерина – Софија), Па де де: Ангела Велевска и Јан Кисилев, Оружоносец: Драган Пандиловски                .

Настпуваат: Комплетниот балетски ансамбл и оркестарот на МОБ, кореограф е Леонид Лавровски (Русија), додека диригент е, Бисера Чадловска

Напомена: Ги потсетуваме нашите ценети посетители дека поради градежни зафати, влезот во Македонската Опера и Балет е преку подземната гаража од страната на аптеката „Зегин“ и од страната на Факултетот за Музичка уметност.

 

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваSpringfield колекција за оваа пролет
Следна објаваМагични јапонски градини
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР