00

Многу нешта во овој прекрасен шпански ентериер го промовираат творечкиот процес: пријатната дневна соба со библиотека и камин, високите тавани со галерија на второ ниво, грстот светлина од огромните прозорци и топлите бои во дизајнот на секој простор. Не е изненадување, бидејќи сопственичката на овој чудесен дом е уметницата Margarita Freixas, чија љубов кон сликарството хармонично ја надополнува уметноста на животот, во куќата која освојува со својата посебност и убавина. Ова е нејзиниот втор дом, катчето во кое ги минува слободните мигови во спокој и пријатна атмосфера, а во исто време претставува и студио каде што се создадени многу од нејзините дела. Имотот се наоѓа во близина на Барселона и е историско наследство, па затоа при неговото реновирање и реставрација задржана е основната структура и сочувана е автентичноста на првичниот изглед. Покрај инспиративната внатрешност, домот на уметницата восхитува и со кокетната тераса, пријатната веранда и градината со катчиња за седење опкружени со зеленило.

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСвет од хартија | Pingo van der Brinkloev
Следна објаваВечен тренд | Тексас
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР