Проект за кој ви треба повеќе време и внимание, но ќе добиете уникатен и модерен производ. Дезенот зависи од самите вас, може да биде цветен, геометриски или било што друго што ќе посакате.

Потребни ви се:

– (бели) фармерки

– боја за текстил

– подебел картон

– скалпел

– цртеж

– сунѓерче

– мал сад

Посакуваниот дезен, залепете го на картонот и со скалпелот внимателно исечете го.

Земете мал сад и ставете од бојата за текстил. Не ја сипувајте целата одеднаш, за да не почне да се суши.

Ставете ги панталоните на подлога која нема да се плашите да ја извалкате и ќе можете слободно да работите. На саканите места поставете го картонот и со сунѓерчето нанесувајте ја бојата. Зависно од дезенот, означете на картонот “горе/долу” и внимавајте при поставувањето, да не биде различно, освен ако тоа не е вашата желба.

Оставете ги панталоните 72 часа за добро да се исушат пред да ги облечете или исперете.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПовеќе од човек | Tim Flach
Следна објаваРетро тапети од скандинавски дизајнери
Вљубеник во уметноста и дизајнот, пружа несекојдневна и ретка презентација на истите. Носител на особена артистичка визија поткрепена со последните модни случувања, својата визуелна меморија успешно ја инкорпорира во светот на заборавените уметнички вредности. Подржувач и промотор на хуманоста, вешто ја унапредува како креативната, така и хуманата страна на животот.

1 коментар

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР