Коренот од ѓумбир е богат со важни витамини и минерали и содржи бројни фитонутриенти кои имаат силни антиинфламаторни својства и го стимулираат протокот на крв и варењето на храната.
Покрај високото ниво на витамин Ц, ѓумбирот содржи магнезиум, калциум, железо, фосфор, калиум и натриум, додека куркумата, од друга страна, има антиканцерогено дејствие.
Повелете рецепт за витаминска бомба која ќе го зајакне вашиот oрганизам.

Состојки:
свеж ѓумбир (приближно 4 см)
свежа куркума (приближно 4 см)
1 лимон
1 малку бибер (за подобар ефект на куркумата)
свеж сок од портокал (по избор)
Подготовка:
Излупете ги корените од ѓумбирот и куркумата, изрендајте ги и измешајте ги со сок од лимон и бибер.
Ако вашиот пијалок е премногу кисел, додадете малку сок од портокал или мед.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДуа Липа за славата, феминистичкиот стил во музиката и нејзината љубовна омраза врска со социјалните медиуми
Следна објаваЕлегантна масичка за шминка!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР