Што ќе помогне во преживување на антивирусната изолација?

Па, сфативте, нели? Смирено, само смирено, нема паника и ако имате настинка, ве молиме не одете никаде, не изложувајте се на други опасности. Нема поитни работи, затоа мора да останете дома.
Јасно е дека останувањето дома, принудно, не е лесно за повеќето, но скоро сите ќе треба да се навикнат на оваа мерка. Научниците и лекарите едногласно изјавуваат дека во сегашната реалност, најмоќното оружје против инфективниот корона вирус е изолацијата и карантинот.

И како што следува од искуството на жителите од другите земји, кои се затвораат во  стан за неколку недели, вреди да се грижите не само за храната, производите за хигиена и потребните лекови, туку и за психолошката рамнотежа.

Ако карантинот го минувате со 1) сакана личност, 2) сакана личност и деца, 3) најблиските, деца и родители, замислете како да се наоѓате во „Куќа 2“ пред почетокот на новата сезона, каде што најсмирената и најкреативната личност  ќе биде прогласена за победник.

Општо, според резултатите од престој во карантин, социолозите од различни земји очекуваат раст на два индикатори: стапки на наталитет и развод. „Вонредните случувања можат да ги одвојат или обединат луѓето, посилни емоции и драматичен однос кон реалноста“, објаснува клинички психолог.

-” Имагинацијата ја поддржува ситуацијата со симболизмот во духот на „Не се плашам од ништо со тебе“ и го зближува парот уште повеќе, но ако сте во судир едни со други, изолацијата го влошува незадоволството на едни со други, потсетувајќи ве секојдневно дека тоа не е партнер на кој може да се потпрете во тешки времиња.”

За да се преживее карантинот без конфликт но и позитивни страни, психолозите препорачуваат неколку едноставни правила.

Дефинирајте го вашиот личен простор

Ако карантинот се совпаднe со вашиот меден месец, можете да ја прескокнете оваа ставка. На другите им се препорачува да се договорат за времето што го поминуваат заедно (јадење, гледање филмови) и одделно (работа, читање, учење) – во различни простории или барем во различни катчиња од станот. Разговарајте за темите на возрасен начин, со оглед на можностите за домаќинството.

Внимавајте на вашиот изглед

Избегнете го искушението да го поминете целиот ден во пижами. Чисти, со средена фризура и уредна облека, ги охрабрувате сите во станот да го следат вашиот пример. Измачениот изглед не мотивира за работна активност и добро расположение.

Научете нови работи
Користете го слободното дополнително време за добра употреба – поставете цел во карантинот – нова вештина или хоби. Одвојте час или два за активност за која сте заинтересирани и доколку е можно, однапред подгответе ги потребните материјали.

Сега е време да започнете со јога заедно или самостојно да тренирате.

Анализирајте

Користете ги принципите на свеста, прилагодувајќи го менталниот став на позитивен начин: од незадоволство или разочарување – до радозналост. Замислете се себе си како антрополог или известувач како гледа социјален експеримент. Водете дневник (во тетратка, на социјалните мрежи или видео) за вашето искуство за време на карантинот – што правевте и како се чувствувавте секој ден. Овој пристап го намалува стресот и фрла нови перспективи во дискутирањето си сите, вклучувајќи го и редоследот на здодевни теми. Медитирајте, филозофирајте, компонирајте – заедно или одделно, според вашето расположение.

Работете од дома

Следете ги вообичаените секојдневни навики. Прво, не предавајте се на искушението да седите до доцна во ноќта, запомнете дека здравиот сон го зајакнува имунолошкиот систем.

Второ, придржувајте се до рутината: станете во вообичаеното време, истуширајте се, појадувајте , средете го креветот. Поставете дневен распоред на работа или на пример: часови по германски јазик, ручек, читање, разговор по телефон, плаќање сметки и сл. Дури и ако имате малку обврски, стратегијата за “активно однесување” ќе ви овозможи работа и оддалечување од барања за ангажман на едни од другите.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИмунитет: Како правилно се консумира сок од целер?
Следна објаваДетокс: Вкусен и здрав десерт!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР