Откривме валидни причини зошто треба да пешачите најмалку 20 минути секој ден.

Ако пешачите минимум 20 минути на ден, оваа активност ќе го подобри вашето расположение, ќе ја намали раната деменција и ризикот од Алцхајмерова болест. Исто така, ќе го намалите нивото на стрес и ќе го зголемите нивото на ендорфин, хормонот на среќа.

Вашето срце ќе функционира понормално, ќе го намали високиот крвен притисок и нивото на холестерол и ќе ја зголеми циркулацијата на крвта. Покрај тоа, вашите бели дробови ќе ви бидат благодарни за подобрување на дишењето.

Одењето ќе ви помогне да се изборите со вашите дигестивни проблеми и да го намалите ризикот од карцином на дебелото црево. Вашите мускули ќе станат поцврсти, ќе изгубите вишок килограми и ќе ја подобрите подвижноста на коските и зглобовите.

Конечно, ако сакате мир и неколку минути само за себе, прошетајте. Оваа активност ќе ви го смири умот, ќе ги намали симптомите на депресија и ќе помогне да ги намалите чувствата на слабост и исцрпеност.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваAfterparty на Златен глобус 2020 – најдобри стилови!
Следна објаваКошули во розова боја за секоја прилика!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР