Поводот за создавање на проектот наречен (MAISON MATISSE) е 150 годишнината од раѓањето на еден од великаните на европската уметност Анри Матис,(сликар, вајар, графичар) кој со своето творештво остави траен белег на светската уметничка сцена . Иницијативата потекнува од неговиот четврт по ред наследник, Jean Matthiew Matisse, кој го довери на реномираните уметници,(дизајнери)- Ronan & Erwan Bouroullec, Jaime Hayon,  Alessandro Mendini(покоен). 

Цели десет години биле потребни за да се осмили и во целост да се реализира оваа идеја која преставува совршен начин да се прослави уметноста на Матис и да се долови неговиот дух на создавање на уметнички дела. Во делата на гореспомеатите дизајнерски имиња преовладуваат геометриските облици, листовите и други мотиви на растенија кои се застапени во оргиналните творби на Анри Матис.

~~ВО ПРИЛОГ НА ТЕКСТОТ, ИЗДВОИВМЕ ДЕЛ ОД ОВАА ПРЕКРАСНА КОЛЕКЦИЈА~~

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЏемпери: Пастелни и топли нијанси се во мода оваа есен!
Следна објаваТоп 5 модни додатоци за есен!
"Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!"! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Intrinsic interest in these two fields, of which I have followed successive developments, and in their singular and profitable union: scientific abstraction and sensory rapture, ephemeral and predictive, the attribute of success and the spirit of ‘innovation. ---------------------------------------------------------------------------------- Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР