Дали сте знаеле дека Агата Кристи била фармцевт по професија? Креаторот на познатиот Херкул Поаро и Мис Марпле е една од најиздаваните писателки во историјата. Нејзините книги се преведени на повеќе од 100 јазици и тоа во повеќе од две милијарди примероци.

Ние во оваа прилика одвоиме за вас некои од нејзинте изреки, за кои мислиме дека ќе бидат интересни за вас!

 1. Немојте никогаш да мислите дека знаете што е подобро за другите.
 2. Животот не е толку долг за да ви стане досадно.
 3. Најголемата среќа во животот е да имате среќно детство.
 4. Паметниот човек ги чува своите размислувања за себе.
 5. Важните моменти секогаш ги забележуваме многу подоцна.
 6. Бидете уверени дека за се што многу сакате, мора да платите некаква цена.
 7. Жените ретко грешат во мислењата едни за други.
 8. Злото кое човекот го направил, уште многу долго живее по него.
 9. Високата репутација е примарна цел на измамниците.
 10. Најдобар детектив е случајноста.
 11. Кога станува збор за голема сума на пари, пожелно е да не се верува никому.
 12. Напорно е човекот да се стреми да биде секогаш во право.
 13. Разговорите се измислени за да го попречат размислувањето.
 14. Ако на вашите сништа не им било судено да се исполнат, треба тоа да го согледате навреме и да продолжите понатаму, а не да се фокусирате на скршените надежи.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваNorman Percevel Rockwell-американски автор, сликар и илустратор!
Следна објаваПосетете го „Замокот на Дракула“ во Трансилванија!
"Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!"! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Intrinsic interest in these two fields, of which I have followed successive developments, and in their singular and profitable union: scientific abstraction and sensory rapture, ephemeral and predictive, the attribute of success and the spirit of ‘innovation. ---------------------------------------------------------------------------------- Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР