Versace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju Versaćeu

Оваа година се одбележува 20-годишнината од трагичната смрт на дизајнерот и основачот на брендот Versace, Џани Версаче.

Во тоа име, неговата сестра која успешно продолжи да го води бизнисот Донатела Версаче, ја крераше колекцијата за пролет-лето 2018 година, која е еден вид омаж од  некои од најлегендарните дизајни со потпис на Џани Версаче.

Стилот на 90-тите години на минатиот век, секси силуети, шарени отпечатоци и живописни бои се инспирирација од богатите архиви на брендот Versace. Во обид да ја прикаже колекцијата која е преглед на животот на Џани Версаче и неговите иконични дизајни, Донатела презентираше многу богата колекција во Триенале музејот во Милано, за време на Модната недела која штотуку беше завршена.

Versace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju Versaćeu

Versace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju Versaćeu

Од кожни јакни со декоративни детали, панталони со висок струк до коктел фустани кои ја следат линијата на телото, Донатела создаде колекција инспирирана од познатата колекција на Џани која го означи периодот од 1991 до 1995 година (Vogue, Warhol, My Friend Elton, Icons ,  Baroque, Animalia, Native Americans, Tresor de la Mer, Metal Mesh и Butterflies).

Versace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju Versaćeu

Ревијата беше проширена со присуство на супермоделите кои беа ѕвезди на ревиите на Џани – Карла Бруни, Клаудија Шифер, Наоми Кемпбел, Синди Крафорд и Хелен Кристенсен, кои продефилираа во златни фустани како антички божици.

Вистина е дека тие беа божици на една мода ера, која ја обележија со провокативните дизајни на Џани Версаче.

Versace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju VersaćeuVersace kolekcija za proleće 2018. je omaž Đaniju Versaćeu

СПОДЕЛИ
Претходна објаваSkopje City Mall прославува 5 години – Роденден за 5
Следна објаваКако до стан во Виена?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР