Кон крајот на оваа година во галеријата Мома ќе се отвори изложба посветена на модата!

До 28 јануари 2018 година во галеријата МоМА ќе трае изложбата насловена „Items: Is Fashion Modern“ .

From left: Man Ray. Coco Chanel. 1935. Man Ray Museum Ludwig Cologne, Photography Collections (Collection Gruber). © Man Ray Trust/Artists Rights Society (ARS), NY/ADAGP, Paris 2016; threeASFOUR in collaboration with Stratasys and Travis Fitch. 3-D Printed Harmonograph Dress by. Produced using Stratasys’ unique multicolor, multi-material 3-D printing technology. Photo: Matt Carasella; Nervous System (est. 2007), Jessica Rosenkrantz (American, b. 1983), Jesse Louis-Rosenberg (American, b. 1986). Kinematics Dress. 2014. Laser-sintered nylon. The Museum of Modern Art, New York. Committee on Architecture and Design Funds. Image courtesy of Steve Marsel; Rick Owens Spring Summer 2016 look #26. Image courtesy of Valerio Mezzanotti/OWENSCORP

Музејот на модерната уметност ќе ја отвори својата прва модна изложба по повеќе од 70 години, зборувајќи стории за облеката и модните додатоци што ја формираат основата на тоа што го денес го облекуваме.

Clockwise, from upper left: São Paulo Alpargatas. Haviana. Introduced in 1962. Photo: Roberto Sena; Klaus Maertens. Doc Martens. 1960. Photo: Melanie Levi; Display figures with hijab, in east Jerusalem market. Photo: Danny-w; Cheongsam. Image in the public domain, taken in 1925. All images used via Creative Commons license

На изложбата ќе се прикажат 111 предмети како што се фармерки, кожни јакни, одела, фармерки Levis 501, мал црн фустан, бисер ѓердан, Converse All-Star и слично, накратко, предмети што влијаеле во светот на модата во 20 и 21 век. MoMA покренува голем број прашања со оваа изложба, не толку дали е модерно или не, туку како функционира, како не обликува и како функционира таа во светот.

Иако боло потребно повеќе од седум децении да се отвори оваа модна изложба, Паола Антонели, постар куратор на изложбата, работела на “Објектите” точно 23 години, поточно. од кога била вработена. Со само едно парче облека во тоа време, донираниот фустан Фортуни, Паола успеала да собере 111 предмети кои ќе бидат прикажани на целиот 6-ти кат. Изложбата е поделена во различни категории поврзани со модата, статусот, националниот идентитет и слично.

Waxprints sold in a shop in West Africa, 2009. Photo: Alexander Sarley. Used via Creative Commons license

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНова македонска телевизиска серија – ТВ Бок
Следна објаваПознатите жени ги покажаа своите вистински лица без шминка!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР