Мислевте дека кај  нас е студено? Замислете да живеете на место каде температурите се спуштаат и до минус 50 степени под целзиусот. Ви ги претставуваме петте места каде луѓето живеат на минусни температури скоро целата година.

1 .Verkhoyansk, Sibir

Ова мало гратче се наоѓа во Русија, поточно во Сибир. Просечната температура тука паѓа и до -50Ц. Интересено е да се спомене дека во 1892 година тука биле измерени и до -68Ц. Бррр

2. International Falls, Minnesota

Најстудената област во Америка е токму ова место. Се наоѓа на границата со Канада и брои околу 5.000 жители. Температурата овде паѓа и до -30`Ц.

3. Hell, Norway

Место каде што туристите специјално доаѓаат да се фотографираат поради интересното име. Температурите овде се минусни во текот на целата година.

4. Frasier, Colorado

Ова мало село е лоцирано само на неколку километри од познатото скијалиште. Температурите и овде се под нулата во текот на целата година.

5. Yakutsk, Russia

Се враќаме повторно во Русија. Ова гратче брои околу 200 илјади жители кои живеат на -40`Ц во текот на зимскиот период. Во него има бројни клизалишта на кои овие жители се забавуваат во текот на годината.

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗабавен и колоритен стан [42 м2]
Следна објаваКафени кујни
• More than ten years of journalistic experience I have by working as a writer and editor, across an electric range of different industries and lifestyles sectors from fashion, interior design, traveling, television and enviorment. • Extensive copywriting expirience with web content, headlines for diverse publications. • Excellent adaptibilty of skills to reach diverse audiences. • Valued for my informative and professional work ethic.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР