Светлиот тен е специфичен за шминкање, па затоа треба да се обрне внимание на тоа какви производи се користат и на каков начин шминката се нанесува на лицето. Доколку се згреши нијансата на пудра, лицето може да изгледа како да сте му ставиле маска. Освен тоа, кога купувате пудра треба да ја испробате на денско светло и тоа на вратот. Важно е да го одредите и подтонот на кожата. Имено, ако вените на рацете ви се сини, имате ладен подтон, а ако ви се зелени имате топол подтон. Сите овие работи се важни при изборот на пудра. Еве уште неколку совети за дамите со светол тен.

1

Руменило

Изборот на руменило е сличен како изборот на пудра. На ладните тонови најдобро одговараат розови нијанси со син подтон, а на кожа со пеги најдобро одговара руменило во боја на праска која дава доза топлина. Избегнувајте кафеави тонови бидејќи изгледаат неприродно на светлиот тен.

2

Кармин

Корални и розови нијанси, боја на праска и беж боја се одлични за светла кожа. Ако одберете виолетов или црвен кармин, не претерувајте до другиот дел од шминката. Шминкерите советуваат дека на светлата кожа не ѝ се потребни сенки- доволен е само впечатлив кармин.

3

Сенка

Топлите месеци допуштаат играње со шминката, но ладните се немилосрдни кон кожата. Избегнувајте црна и сива сенка, а добредојдени се златни, земјени и корални тонови. Тие му даваат топлина на лицето.

СПОДЕЛИ
Претходна објава3 златни правила за модни додатоци
Следна објава100 години самотија – Габриел Гарсија Маркез
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ