Живееме во стресно време кога сè е на трчање и во брзање. Често брзото темпо знае да се одрази на лицето и телото. Кожата станува уморна и без сјај, се појавуваат повеќе брчки, а во некои случаи и отоци. Со овие 3 едноставни пилинзи за тело ќе го вратите сјајот на кожата и потполно ќе ја освежите.

1

Пилинг од кафе

Во 2-3 лажички мелено кафе додајте една лажица маслиново масло. Пилингот нанесете го на телото, од стапалата нагоре. Не само што ќе ги отстраните мртвите клетки, туку и ќе ги намалите отоците на местата каде што се акумулираат течности.

2

Пилинг од шеќер

Шеќерот добро го поднесуваат сите типови кожа, а бидејќи ја впива влагата, одличен е за хидратација на кожата. Се препорачува и за испукани усни. Некои дерматолози сметаат дека шеќерот има позитивно влијание на косата. Ставете една лажичка шеќер во регенераторот и нежно втријте во темето на главата. На крај, исплакнете со вода.

3

Пилинг од сол

Поради својата текстура, солта е можеби најгруб пилинг. Не се препорачува за лице, но има одличен ефект на телото. Солта ги уништува мртвите клетки и истовремено ја подобрува циркулацијата. Следниот пат кога ќе се туширате, измешајте една рака морска сол со купката за тело и со нежни движења измасирајте го целото тело.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕсенски тренд | Чорапи над коленото
Следна објаваНобелова награда за литература 2014
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР