01

Најзаслужна за изгледот и целокупното уредување на овој отмен животен простор е дизајнерката Cristina Jorge de Carvalho. Станот е сместен на одлична локација во Лисабон, Португалија, а главното барање било ентериерот комплетно да го одразува космополитскиот начин на живот на успешна деловна личност. Архитектонскиот стил на зградата бил поjдовната точка во осмислувањето на целиот проект, а потоа и личните желби и вкусови на сопствениците. Располага со површина од 125 метри квадратни, а дизајнот е мешавина од различни правци, стилови и елементи кои заедно формираат атрактивна визуелна целина. Комбинацијата на винтиџ парчиња со дизајнерски класици му дава елегантен карактер, а пред се’ безвременско чувство на просторот. Архитектката е одговорна и за дизајнот на повеќето парчиња мебел во станот, но и за изборот на уметничките дела и украсите кои имаат значајна естетска функција во овој современ простор за живеење. Раскошниот мебел, мароканскиот килим и клупата од темно дрво внесуваат луксузна нота во амбиентот. Мебелот во дневната соба е многу модерен, и иако сите парчиња се различни, со многу вкус се вклопени во ентериерот. Боите и материјалите, во тандем со декоративните елементи му даваат удобност, комфор и пријатна атмосфера. И трпезаријата е стилизирана во сличен манир, со модерна бела маса и разнолики столици околу неа. Поставени со во пар, едни наспроти други, создавајќи интересен и необичен ефект. Маркантниот стаклен лустер со детали од месинг дополнително го зачинува динамичниот трпезариски простор. Убавите дрвени подови, пак, внесуваат топлина и го облагородуваат целиот ентериер. Спалната соба ја следи истата тема, па деталите се во мека палета на бои, а ѕидовите суптилно бојадисани во бела и смирена аква – зелена нијанса. Бањата е топла и функционална, со доминација на сивата боја и дрвото, но и во овој интимен простор воочливи се необични и неочекувани декоративни елементи, како што се кристалните свеќници. Покрај црната како главна боја за кујнските елементи, кујната е светла, практична и со чисти линии. Старинскиот кристален лустер и сребрениот сет за чај му подаруваат шарм и индивидуалност на просторот. Она што дефинитивно освојува е и прекрасно средениот орман во кој може да се чекори. Преубава инспирација од магичниот Лисабон!

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНаправи сам | Летна фризура (2)
Следна објаваValentino Men | пролет/лето ’14
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ