Дизајнерките Катерина Попева и Марија Дацевска од ателјето „Hard to explain“ вчеравечер со моден преформанс во Старата скопска чаршија го започнаа ревијалниот дел на деветтото издание на Моден викенд Скопје. Пред самото ателје беа прикажани вкупно дваесет креации за актуелната сезона, од најновата колекција наречена „Раскажувачот“. Моделите беа презентирани низ моден пеформанс испратен со звуци на виолина и раскажувач кој раскажа за инспирацијата на двете дизајнерки.

0987

,,Главната цел на оваа колекција е низ перформанс да се раскаже една посебна приказна за градот Скопје, кој погледнат од очите на авторите на оваа колекција е сместен на калдрмата во чаршијата и живее една своја посебна бајка.“ – велат Попева и Дацевска, и додаваат дека креациите се повеќесезонски и авангардни.

1009871_563276467103072_1179735333_n

Колекцијата „Раскажувачот“ за пролет/лето 2014 е составена воглавно од фустани и здолништа изработени од природни материјали, памук, свила и претежно во сива, виолетова, крем и зелена боја.

11

10173817_563268510437201_1712456918_n

10153729_563277000436352_827410686_n

10013517_563277053769680_1404341603_n

1464608_563270873770298_410600750_n

Моден викенд Скопје продолжува вечерва со ревијата на модната куќа Елена Лука во Музејот на македонската борба за државност и самостојност со почеток во 20 часот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВредна мајка – задоволна ќерка
Следна објаваФотографирајте ја природата
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ