Девојката со момчешки изглед | Agynes Deyn

Агнес Дејн (Agyness Deyn), родена на 16 Февруари 1983 година какo Лаура Холинс (Laura Holins) е англиска манекенка, актерка и пејачка. Потекнува од градчето...
video

Рај на земјата | Кариакоу, Гренада

Гренадскиот бисер Кариакоу е остров чии жители се мешавина од предци од шкотско и афричко потекло. Се наоѓа северо - источно од копното и...
video

Читањето ја храни имагинацијата

Можеби не важиме за нација која страда од синдром на „си живееја среќно до крајот на животот“, но рака на срце, никој не би...

Необјавени дела на пионирот на модната фотографија

Овој викенд во Лондон се отвора изложба на фотографии кои биле досега необјавени, а се дело на Норман Паркинсон, фотограф кој ја револузионизирал модната...

Полица за чување на вашиот велосипед

Вистина е дека повеќе луѓе имаат проблеми со сместувањето на велосипедите во своите домови. Ви претставуваме едно интересно и едноставно решение, полица, а воедно...

Авиони од Втора светска војна покриени со графити

"Art from the boneyard" e името на проектот кој под покровителство на американскиот музеј PIMA ги споил едни од најдобрите графити уметници во САД...

Предизвикувајќи ја љубовта на една двојка | Photographer Hal

Photographer Hal е уметничкото име на јапонскиот уметник и фотограф кој има доста несекојдневна идеја на кој начин да ја овековечи и предизвика љубовта...

Конечно во Македонија 3Д технологија

Сидрото се крева на 4ти февруари со филм кој едноставно ни доликува нам и вам. Приказната за култната перформер, кореограф, танчер и режисер на...

“Деконструирани” лица | Ричард Ворд

Мултиталентираниот Ричард Ворд од Тексас кој се бави со дизајн, сликарство и кому уметноста му е прва и единствена љубов од својата 16та година,...

Развеселете ја вашата канцеларија

Според последните статистички податоци, просечен човек од Западната цивилизација, троши околу 99 117 часа на работа. Тое е еквивалент на 11 и пол години...

Да и помогнеме на малата Дарија!

Дарија од своите 9 месеци постојано има епилептични напади, кои се секојдневни и во последнава година се влошени. Поради нив, таа не може да...

Кога сенките ќе оживеат | Rashad Alakbarov

Азербејџанскиот уметник Rashad Alakbarov користи секојдневни, обични предмети и малку светла во позадина, за да ги создаде овие дела достојни за почит. Ако ги...

Враќање во иднината | Irina Werning (дел 2)

Се сеќавате ли на Irina Werning и нејзиниот проект "Враќање во иднината"? За кратко време таа објави нов збирка со фотографии на кои за...

“Спортски сенки” | Келвин Муреј

Извонредната серија на уметнички фотографии насловена "Sports shadows"  на фотографот Келвин Муреј е серија која прикажува многу чисти и мирни моменти во спортот. Навидум...

Матмата – Подземен град (Тунис)

Додека се приближувате до Матмата, тешко ќе забележите било каков знак на живот во оваа изолирана и наизглед напуштена област, чија површина ќе ве...

Светлечки декоративни стикери за ѕид

Стикерите за ѕид стануваат се попопуларни и како да не е така кога само со еден стикер можете комплетно да си ја измените здодеаната...