Се сеќавате на Jessica Rabbit?

Постарите генерации сигурно да, а помладите кој не го гледал филмот еве ви една препорака. Jessica Rabbit е секси лик од филмот “Кој го намести...

Уникатни и драматични фотографии на Madame Peripetie

Sylwana Zybura или Madame Peripetie(1979) е полски фотограф која живее и работи во Лондон. Фотографските дела се уникатни и драматични со влијание на надреализмот, дадизам...

Интересно дизајнирана храна за деца (дел 1)

Ќе се согласите дека една од најтешките работи за секоја мајка е да го натера своето дете да јаде. Посебно,кога станува збор за овошје...

Излезени од печат

Неретко, човековиот ум делува во својство на поистоветување, идентификација или претопување на интересите во сите сфери на живеењето - светот, сакале или не, се...

Мозаиците на Деана Керник

Деана е уметник од Јужна Австралија која изработува мозаици. Мозаикот од хоби прераснува во професија, а во 2001 година го отвора своето студио "Мозаици...

Модни детали од улиците на модните центри (втор дел)

По улиците на Милано, денес Ви претставуваме модни детали од улиците на Париз, за време на оддржувањето на модната недела за сезоната есен/зима 2012/2012.  

Дигитални слики насликани врз iPod Touch | Seikou Yamaoka

Јапонскиот уметник Seikou Yamaoka користи апликација наречена ArtStudо (која чини само 2 долари) и неговите прсти, за да ги создаде овие неверојатни портерти на...
video

Живеј го својот сон, сподели ја својата страст. Животот е краток.

При создавањето на Holstee во 2009та година, тројцата основачи Мајк, Фабијан и Дејв почнале да запишуваат што е она што го сакаат од животот,...

Минато и сегашност на една фотографија

Taylor Jones е фотографот кој ја создаде оваа страница, каде се прикажани стари фотографии вметнати во нови, направени на истото место каде биле создадени...

Направете ја секоја книга убава

Под хипотетичка констатација дека кориците на Вашите книги или се несигурни од избледување и уништувањево својата егзистенција, или едноставно не се вклопуваат во тематкста...

Пин-ап девојките на David Wright

David Wright (1912 – 1967) ја започнува својата уметничка кариера како моден илустратор во неделните списанија за жени во Америка. Во 1941 година станува познат...

Ранетиот орел – Мир-Јам

Стартно и неоспорно, книгите на српската авторка Мир-Јам пружаат едно непосредно и сосема поинакво чувство на восприемањето приказна, во форма на една лежерна слобода...

Спокој и мир

Некогаш одамна, Буда одеше низ градовите заедно со неколку свои следбеници. Тоа беше на самите почетоци кога тој стана учител. Додека патуваа, се случи...

Фото на денот | Очите на Варанаси

Оваа фотографија е дело на фотографот Raquel Escudero на местото наречено Варанаси, Индија. На фотографијата е прикажано едно локално девојче кое има неверојатно интензивни, сини...

Спој на памет и убавина | Daria Werbowy

Daria Werbowy (Украински: Дарја Вербова) е родена на 19 Ноември 1983 година, во Краков, Полска. На само три годишна возраст, таа и нејзиното семејство...

Мали слатки тајни

Штом се спомене терминот „книга“ во нечие опкружување, првенствена асоцијација е дузина страници, тешки корици и многу, многу прашина во некоја си локална библиотека....