video

Сестри | Eвоцирање спомени

Две сестри, веќе жени во постари години, седат и се присетуваат на нивните животи. Почнувајќи од детството, родителите и училиштето, па се до љубовта,...
video

Црна дупка

Black hole e kраток филм кој трае околу две минути, лесен за конзумирање и  интересен за интерпретирање. Со  порака поттикната од  научно - фантастична...

7 причини за посета на Париз во зима

Доколку сте го посетиле веруваме дека сакате назад, а доколку не сте, сигурно Ви е на списокот на приоритетни дестинации за посета во животот:...
video

Еден збор – еден алтан

Денеска решивме да ве мотивираме со неколку мудри пораки за животот и целите.  Не се откажувајте од своите соништа и превземете нешто да ги...

Духови на војната | Jo Hedwig Teeuwisse

Jo Hedwig Teeuwisse e автор на серијата фотографии насловена како „Духови на војната“. Истата е составена од фотографии од Втората светска војна во комбинација...

Интимна книжевна оаза | Карл Лагерфилд

„Со секоја книга која ја купувате, потребно е да купите време за да ја прочитате“, вели неприкосновениот крал на модата со веќе 30 годишно...

Сетилни дразби | Jinhyun Jeon

Се вели дека вкусот е комбинација од повеќе од пет сетила, а вкусовата формула е креирана од пет елементи: температура, боја, текстура, волумен и...

Фото на денот | Искри во лет

Продавач ги остри ножевите пред Eid al-Adha, на светот познат како Фестивалот на жртвата во Карачи, Пакистан. Традиционално прославен секоја година кон крајот на...

Направи сам | Лампион од цедиња

Старите изгребани цедиња може да ви послужат како новогодишна декорација. Со минимален труд и малку време ќе добиете уникатни украси. Потребни ви се: -транспарентен лампион -стари цедиња -ножици -пиштол...

Областа од осмоаголници | Eixample, Барселона

Конструирана во почетокот на 20тиот век, Eixample е област во каталонската престолнина Барселона, Шпанија, која е позната по специфичното урбано планирање што ја подели...

Маса на потпетици | Инспирирана од Louboutin

Доколку ја сакате високата мода и фасцинантните чевли на Christian Louboutin, несоменено ќе Ви се допадне оваа гламурозна маса креирана специјално за дамите. Наречена "Стилето",...
video

Аниматор VS анимација

Одличен хумор и невообичаена идеја би бил најсоодветниот опис за овие неколку минути  анимација.  Погледнете ја  борбата меѓу анимацијата и аниматорот, борба во која...
video

Tarantino | Поглед од долу

Доколку ви се допаднаа звуците на Арнофски и линераната перспектива на Кјубрик, сигурно ќе ве интересира и овој аспект, овој пат од филмовите на...
video

Направи сам | Кутивче за подарок

Љубителите на  оригамите,знаат дека оваа техника не само што нуди интересен начин за  забава туку и ја поттикнува креативноста. Конкретно во случајов, следејќи ги...

Фото на денот | Живеење на работ

Аlex Honnold седи на работ на карпата Half Dome, Yosemite во Калифорнија, откако ја искачи истата без заштитна опрема. Местото каде што седи е...

Книжевна светлина | Ragip Erdem

Книгите, помалку или повеќе, се докажаа како вистински пријатели - без да не вознемируваат премногу, можеме да сметаме на нив во секое време. Да...