Eпохални, легендарни, историски, генијални….. мачиња!

Сајтот за графички решенија aymvisuals.com направил блог на којшто главна "тема" е вметнување на мали мачиња во постоечките композиции на иконските албуми од минатото....

Илустратор кој инспирира и забавува | Салвадор Рамирез

Салвадор Рамирез е извонреден талент кој живее во Мексико. Таму има дипломирано кинематографија и анимација, но илустрацијата и цртежот од мало дете му се...

Водопадите Trummelbach (Швајцарија)

Во длабочината на долината Lauterbrunen, реката Trummelbach си ја пробива својата патека низ падината на планината Мunch, носејќи ја со себе истопената вода од...

Кога пукнатините во асфалтот стануваат уметност | Јuliana Santacruz Herrera

Замислете си грдите и иритирачки пукнатини и дупки во асфалтот кои се насекаде околу нас, да беа исполнети со нешто меко, топло, шарено и...

IKEA живеалиште во метрото во Париз

За својата последна маркетинг кампања, шведскиот бренд за мебел IKEA изгради цело живеалиште во метрото Auber во Париз. Во просторот од 54 метри квадратни,...

Заробена брзина во кадар

Многу прекрасни работи се случуваат со само едно трепкање на окото, но тие се движат пребрзо за да ги забележиме. "High speed photography" е...
video

Уживање во книгите

Непишано правило е дека  трудот (отелотворен со мотивација) секогаш е вредносна категорија, а ќе Ви образложиме и зошто: речиси година дена макотрпна посвета и организација...

Црта со бакнежи!!! | Natalie Irish

Natalie Irish е млад уметник од Ирска кој создава прекрасни портрети на начин на кој никој порано не се сетил - таа слика со...

3D цртежи нацртани само со молив | Fredo

Младиот уметник од Чиле, Фредо црта апсолутно невозможни, три - димензионални цртежи кои го збунуваат умот, бидејќи изгледа како да ќе излезат од страницата....

Убавина со спој на две раси | Анаис Мали

Анаис Мали е девојка родена од татко Полјак и мајка од Република Чад, има 20 години и светла иднина пред себе. Уникатна убавина добиена...

Индустриски дизајн за убаво расположение | Бурак Кајнак

Бурак Кајнак е дизајнер којшто функционира речиси на сите полиња од областа на дизајнот и уметноста. Роден во Истанбул, а живее во Канада, Кајнак...

Млади креативци | Вања Шереметкоски

Инспириран од музиката, младиот илустратор и 3D аниматор Вања Шереметкоски, кој работи под името Alhemyo, секојдневно создава нови дела и приказни. Вљубеник е во блузот,...

Дванаесетте апостоли – камена формација (Австралија)

Недалеку од крајбрежјето на јужна Викторија, се наоѓа спектакуларна група на морски карпи од варовник. Изворно биле познати под името "Дивата свиња и прасињата",...

Враќање во иднината | Irina Werning (дел 1)

Irina Werning - фотограф, родена во Буенос Аирес, започна интересен проект наречен "Враќање во иднината", во кој таа зема нечија стара фотографија и ја...

Основните елементи на дизајнот

Ерика Горочов, дизајнерка од Њујорк го изработила ова извонредно анимирано клипче каде многу концизно и визуелно привлечно се објаснуваат основните елементи на дизајнот, од...

Колекција | Ева Арнолд

Ева Арнолд, американска култна фотографка, позната како последна која ја "фатила" Мерилин Монро на својот апарат за време на снимањето на нејзиниот последен филм...