Среќен роденден на кралот Стивен!

Среќен роденден, Стивен Кинг - роден на 21 септември, 1947, во книжевната јавност познат како кралот (не само според синхронизација на неговото презиме со...
video

Прстен-часовник

Убав и иновативен прстен-часовник, дизајн на Gustav Szikszai, изработен од нерѓосувачки челик, составен од три мали прстени кои се ротираат и го покажуваат точното...

Ако животот е игра, ова се правилата…

Ако животот е игра, тогаш постојат правила според кои се игра таа „игра“. 1. Ќе добиеш тело. Дали ќе го сакаш или мразиш, не е...

Бел дом од соништата

Доколку сте вљубеници во белите ентериери, тогаш овој прекрасен дом дефинитивно ќе ве маѓепса и освои со својата снежно бела убавина. Пријатна мала куќичка...

Хорор класици | Penguin Horror Series

Guillermo del Toro, хорор режисер и дизајнер како автор на серијата страшни корици за Penguin Classics, го ослободува својот ум во генијално-морбидна димензија, каде...

Црно – бели злосторства во Њујорк | Marc A. Hermann

„Големото Јаболко“ повторно се јавува како инспирација, овојпат фотографот Marc A. Hermann создава фотографии од Њујорк, некогаш и сега, но тој вклопува одредени настани...

#Bucketlist | Онлајн кампања

Интересна онлајн кампања од Ryan Hamrick за Venture Card наречена #Bucketlist. Користејќи го хаштагот, корисниците на Твитер заедницата ги кажуваат своите места кои сонуваат...

СТРАВОТ – нова книга на Коста Петров

СТРАВОТ - нова книга на Коста Петров  Битката на Вашиот вистински живот!    Наскоро во продажба новата книга на Коста Петров, „Стравот“ која е тематско продолжение на...

Ведрина и оптимизам во 60м2

Постојат места кои едноставно ви изнудуваат насмевка на лицето, освојувајќи со својот оптимистичен изглед и позитивната енергија со која буквално зрачат. Едно токму такво,...

Случајни кинески „хипстери“

Accidental Chinese Hipsters е фан страна на Facebook, на која се поставуваат фотографии од минувачи со ексентричен изглед по кинеските улици. Интересни, но и...

Часовник Black & White | Vadim Kibardin

Дигитален часовник со минималистички дизајн : само бројки - само тоа е потребно, и се разбира точно време. Повеќе од независен gadget, Black &...

Бездомници од LA | Michael Pharaoh

За време на одмор во САД, Michael Pharaoh, фотограф од Нов Зеланд се воодушевува од Лос Анџелес. Особено се концентрира на фотографирање на бездомници...
video

Краток филм на Лагерфилд за Fendi

Cara Delevingne, Sashkia de Brauw и Amanda Harlech во мистериозниот моден филм "Invito Pericoloso" за колекцијата есен/зима '13/'14 на Fendi, режиран од самиот Карл...

Џејмс Франко како книжевен лик

Како што библиофилите внимателно го следат секој чекор на филмската индустрија кога се во прашање адаптации на познатите приказни од книгите, така се случи...
video

Чудесна приказна во Лондон | The Ampersand Hotel

Сместен е во срцето на Лондон, на одлична локација, близу познатите музеи и галерии во строгиот центар на англиската престолнина, и е фасцинантно место кое...

Нова сезона во домот | ZARA Home

Популарниот шпански бренд ZARA, во новата колекција на линијата аксесоари за домот, нуди грст идеи и инспирации за посакување топло добредојде на новото годишно...