Љубовни фотографии на вљубени кои не се сретнале

Внимавајте! Ова се фотографии на двајца вљубени направени пред да се сретнат. Мислите како е можно тоа? Накратко ќе Ви ја раскажеме приказната на...
video

Новото видео на The Piano Guys

Хитот Let it gо, од анимираниот филм Frozen, инспирираше многу артисти, меѓу кои и Demi Lovato. Песната доби многу добри ковери и беше препеана...

Неделен репертоар на Драмскиот театар

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 25.02 до 27.02. 2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       25.02.2014 ( вторник)...

Тијана Дапчевиќ со “TO THE SKY”

Нашата претставничка на овогодинешната Евровизија која ќе се одржи во Копенхаген, Данска – Тијана Дапчевиќ, вчера ја презентираше песната со која ќе не претставува. Музиката...

Рустична куќа за уживање

Кога ќе ја погледнете оваа прекрасна куќа во природа, тогаш јасно ви станува зошто нејзините сопственици секој слободен миг го користат да побегнат од...
video

Магијата на визијата | Silent

 Од тимот на Moonbot Studios кој е награден со Academy Award доаѓа ново остварување кое ја отелотворува во анимација магијата на раскажувачите, пронаоѓачите и...
video

Спомените на Isabelle

Запознајте ја Isabelle, девојката која собира спомени. Таа сама патува наоколу, фотографира, ја бара смислата на нејзиното постоење. Да, тоа е длабоко и предизвикувачко патување за...

Хуманитарен хепенинг | Разбуди ја хуманоста во себе!

Да докажеме дека можеме, сакаме и умееме да помогнеме. Да докажеме дека хуманоста ја има во секој од нас! Да не дозволиме да згасне...

Фото на денот | Временска релативност

Прекрасна фотографија на Peter Kemp со интересна претстава на времето. Времето е релативно за секој во различен момент; понекогаш и една минута ни изгледа...

Во МОБ овој викенд | Модетската оперска претстава “Клинг-Кланг 3“

Почитувани, Во недела, 23 февруари, 2014 година, со почеток во 12 часот, Македонската Опера и Балет ќе одржи матине претстава за деца. „Клинг-Кланг“ е музичка...

Инстаграм трендови за домот

Инстаграм го доживува своето златно доба веќе некое време. Се’ поголем е бројот на корисници кои ги споделуваат најубавите фото-моменти од животот на оваа...

Направи сам | Фотографија на платно

Не постои креативец кој не ужива во добра фотографија - особено ако истата е испринтана на платно и ако е синхронизирана со просторот кој...
video

Ноќна прошетка со Ван Гог

Ова е многу успешен обид да се визуелизира една од најпознатите уметнички слики „ Ѕвездена ноќ “ од Винсент Ван Гог. Креаторот Petros Vrellis  ги...

Црни цвеќиња | Daniel Seung Lee

Има нешто посебно во монохроматските изрази на уметност што секогаш посебно го задлабочува набљудувачот во размислување - особено кога станува збор за Daniel Seung...

70 години потоа | The Little Prince: A New York Story

Што би помислиле за информацијата дека авторот на „Малиот принц“ избришал референци од крајот на својата книга во кои се спомнува Њујорк и Рокефелер...

Модна колиба на Алпите

Во туристичките каталози, за новата француска колиба ,,Chalet iGloo'' ќе прочитате дека важи за едно од најубаво стилизираните, но и најкреативните места на Алпите....